Olympijské hry v roce 1972 a poprava 11 sportovců: Zrodila se nová éra terorismu

Olympijské hry v roce 1972 a poprava 11 sportovců: Zrodila se nová éra terorismu
Autor fotografie: Deutsche Bundespost
06 / 09 / 2015, 15:30

Letní olympijské hry v Mnichově v roce 1972 nejsou připomínány pro vynikající sportovní triumfy, nebo pro jejich nádherné slavnostní zahájení, ale navždy jsou spojovány s teroristickým útokem.

Během druhého týdne olympijských her se skupina palestinských ozbrojenců z teroristické skupiny Černé září dostala do olympijské vesnice a unesla jedenáct izraelských sportovců a trenérů. Po téměř 24 hodinách násilí a chaosu a nakonec i neúspěšného pokusu o jejich záchranu, teroristé všechna rukojmí zastřelili. 43. výročí připomněl server allday.com.

Mnichovský masakr 5. září 1972 byl jedním z nejvýznamnějších teroristických útoků v moderní historii, nejenže celý svět upozornil na obrovské politické problémy na Blízkém východě, ale také jím byla zahájena nová éra mezinárodního terorismu. Miliony diváků tehdy sledovalo celou akci v živých televizních přenosech.

Bezpečnost v olympijské vesnici byla uvolněná a sportovci zde sídlící přicházeli a odcházeli bez toho, aby je někdo kontroloval. Strážci z řad policie byli neozbrojení. Šmuel Lalkin, vedoucí izraelské olympijské delegace již před zahájením her upozorňoval německé i izraelské úřady na nedostatky v ochraně sportovců. Nebyla mu však věnována pozornost. Německé úřady odmítaly povolit izraelské výpravě vlastní ozbrojenou ochranu, ačkoliv ji měly např. výpravy NDR či Egypta.

5. září ve 4:30 minut místního času překonala s pomocí nic netušících amerických atletů skupina teroristů vyzbrojených samopaly Kalašnikov a ručními granáty plot olympijské vesnice. S pomocí ukradených klíčů vnikli do dvou apartmánů, obývaných izraelským olympijským týmem. Celý komplex znali, neboť vůdce skupiny Ísa i jeho zástupce Tony se nechali zaměstnat při výstavbě olympijské vesnice. (Zdroj: wikipedia.cz)

Palestinští teroristé se dostali do jednoho z bytů a překonali odpor ubytovaných sportovců a jejich trenérů a spoutali je: Yossefa Gutfreunda, Amitzura Shapira, Kehata Shorra, Andrei Spitzera, Jacoy Spingera, a Moshe Winberga. Potom se dostali do vedlejšího bytu a zajali izraelské zápasníky a vzpěrače Eliezera Halfina, Yossefa Romana, Marka Slavina, Davida Bergera, a Zeeva Friedmana. 

Sportovci se bránili, ale byli rychle přemoženi. Všichni zajatí sportovci byli spoutáni. Poté k nim byli přivedeni další členové izraelské výpravy bydlící v jiné části domu. Při jejich transportu se podařilo uprchnout G. Tsobarimu, zatímco J. Romano byl zastřelen při napadení jednoho z únosců.

Teroristé z Černého září požadovali propuštění 234 palestinských a arabských vězňů zadržovaných v Izraeli a U. Meinhofové a A. Baadera z Frakce Rudé armády uvězněných v Německu a jejich bezpečný odchod do Egypta. Aby ukázali svoje odhodlání, vyhodili mrtvé tělo M. Weinberga z balkonu. 

Po neúspěšném a složitém vyjednávání nakonec nastoupili únosci společně s rukojmími do připraveného autobusu, který je převezl k připraveným vrtulníkům, které měly všechny přepravit na Fürstenfeldbrucké vojenské letiště. Odtamtud mělo podle dohody odstartovat letadlo do některé arabské země. Ve skutečnosti bavorští představitelé neměli v plánu nechat teroristy opustit Německo. Na letišti byla připravená policejní jednotka, která měla zajmout nebo zlikvidovat únosce a osvobodit rukojmí.

V noci dostali policejní ostřelovači rozkaz k palbě. Zasáhli pouze jednoho z únosců a neutralizovali ho. Ostatní se skryli za vrtulníky a opětovali palbu. Krátce před půlnocí se na letištní ploše objevily obrněné vozy. Únosci to vnímali jako zlom v poměru sil a předzvěst blízkého konce. Jeden z nich hodil do jednoho z vrtulníků odjištěný granát. Ten explodoval a krátce nato i nádrže vrtulníku. V něm okamžitě zahynuli tři ze čtyř rukojmí (čtvrtý rukojmí zahynul udušením, protože hasiči se báli k hořící helikoptéře přiblížit). Krátce na to další z únosců postřílel v druhém z vrtulníků zbývajících pět spoutaných rukojmí.

Po zabití rukojmí se zbývající únosci pokusili utéct. Při tomto pokusu byl zastřelen Ísa. Tony byl zabit při přestřelce s policií na nedalekém parkovišti. Zbývající tři byli po hodinové honičce zadrženi policií v poli podél rozjezdové dráhy.Ti byli těsně po akci na letišti zatčeni. Na svobodu se dostali poté, co byli propuštěni výměnou za cestující z letadla Lufthansy uneseného příslušníky LFOP. Odcestovali do Libye, kde byli přijati jako hrdinové Kaddáfím.

Samotní osvoboditelé byli ale libyjskou bezpečností zatčeni poté, co se dostala ve známost jejich příslušnost k LFOP, tedy "prokomunistického" křídla palestinského odboje. Z palestinského pohledu se jednalo o úspěšnou akci. 

Další podrobnosti naleznete na wikipedia.cz.

 

Zdroj: YouTube, ESPN , allday.com, 

 

Tagy článku

-->