Ombudsmanka tlačí na policii a justici: více sledování a trestů pro lidi za jejich svobodné projevy na sociálních sítích

Ombudsmanka tlačí na policii a justici: více sledování a trestů pro lidi za jejich svobodné projevy na sociálních sítích
Autor: archiv Petra Blahuše|Popisek: Vrací se doba cenzury a zavírání za své názory? Zdá se, že ano
04 / 04 / 2018, 17:00

Ombudsmanka Anna Šabatová chce, aby policie a státní zastupitelství více trestalo a sledovalo podle ní extrémistické názory na sociálních sítích. Vadí jí hlavně to, že takových údajně nenávistných projevů přibývá hlavně od „obyčejných“, v žádných hnutích se neangažujících občanů. Tvrdě trestat chce i provozovatele těch sociálních sítí, které tyto výroky zveřejní.

Ty jsou ovšem vesměs v zahraničních rukách a tak na ně česká justice nemůže. O to tvrději se pak ale český stát jistě opře do svých obyčejných, slušných a dosud netrestaných občanů.

Šabatová, která tak nepřímo vyzvala k cenzuře a kriminalizaci za svobodné vyjadřování svého názoru (což ale garantuje Listina lidských práv Ústavy České republiky), kvůli tomu iniciovala ve svém brněnském sídle jednání se státními orgány a institucemi, které mohou proti těmto projevům ve veřejném prostoru zakročit. Kromě ní se tak setkání zúčastnila eurokomisařka Věra Jourová, ministr vnitra Lubomír Metnar, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, policejní prezident Tomáš Tuhý a zástupci Ministerstva spravedlnosti.

psali jsme: Ombudsmanka trvá na přijetí uprchlíků do ČR a nejen to...

„Ombudsmanka považuje za alarmující, že narůstá počet nenávistných projevů na internetu od „běžných“ občanů, kteří nejsou nijak spojeni s extrémistickými skupinami. Zatímco v běžných situacích lidé obvykle dokážou rozlišovat, co je protizákonné, v kyberprostoru ztrácejí vnitřní sebekontrolu. Internet je tak zahlcen nenávistnými projevy, že může vyvolat dojem, že jde o normu,“ uvedla po setkání mluvčí Šabatové Iva Hrazdílková.

„Byla bych ráda, kdyby stát v budoucnu jasně ukázal, že nenávistné projevy nejzávažnější povahy na internetu jsou protiprávní a státní moc má nástroje, aby je mohla v rozumném čase a v mezích daných zákonem postihovat,“ uvedla v souvislosti s kampaní verbálních útoků vůči škole v Teplicích, kde studuje velké množství romských, vietnamských a arabských dětí, sama ombudsmanka.

Problém v dosud poslední Šabatové aktivitě je ten, že sama připustila, že v České republice chybí relevantní data o trestných činech z nenávisti, protože statistiky a databáze policie, Nejvyššího státního zastupitelství a soudů nejsou propojeny a ani se v nich nesledují stejné kategorie trestných činů. „Je třeba vyjasňovat a jednotně chápat obsah pojmů a mít kvalitní data o trestných činech z nenávisti,“ sdělila Šabatová. Ombudsmanka také chce, aby z výstražných důvodů novináři museli informovat o udělených trestech za tyto skutky.

„Rasistické a xenofobní komentáře jsou živnou půdou nenávistných projevů online. Tyto ‚virtuální‘ nenávistné projevy pak často vedou k reálnému násilí a trestným činům z nenávisti. V této situaci nestačí jen léčit symptomy, tedy odstraňovat nezákonný obsah a trestat jeho autory. Důležitá je také prevence, která může probíhat formou výzkumu, vzdělávání nebo zvyšování povědomí o těchto negativních jevech,“ souhlasí se Šabatovou eurokomisařka Věra Jourová.

psali jsme: Ombudsmanka Šabatová sklidila obrovskou kritiku od zaměstnanců "uprchlického tábora" v Bělé- Jezové

Šabatová, ale i zástupci policie, resp. ministr vnitra v demisi Lubomír Mertnar také prosazují zvýšení schopnosti vymáhat odpovědnost provozovatelů sociálních sítí a webových stránek za jejich obsah. To je o to pikantnější, protože sama ombudsmanka, jejíž rodiče byli vysokými členy KSČ, je manželkou známého bývalého levicového aktivisty, revolučního marxisty a voliče KSČ Petra Uhla. Ten se proslavil nejvíce svou lží vypuštěnou do domácích i světových médií během tzv. Sametové revoluce, kdy tvrdil, že během zásahu proti demonstraci dne 17. listopadu na Národní třídě byl zabit student Šmíd. Za to byl obviněn z šíření poplašné zprávy, ale čerstvě zvolený prezident Václav Havel, kterého do jeho křesla vynesla právě změna režimu, mu okamžitě po svém zvolení udělil milost (podle některých pamětníků byla dodnes společností velmi kontroverzně vnímaná Havlova masová amnestie, zdaleka se netýkající jen politických vězňů, ale i násilníků, koncipována právě tak, aby se díky ní jeho dlouholetý kolega z Charty 77 dostal mimo dosah justice).

Také děti ombudsmanky Šabatové a aktivisty Uhla jsou silně levicového smýšlení: jejich dcera třeba veřejně podporovala skupinu levicových extremistů, obžalovaných z přípravy teroristického útoku a veřejně odmítala uznat autoritu soudu tím, že si v rozporu se zákonnou povinností odmítala při vstupu sundat pokrývku hlavy; jejich syn pak tuto skupinu zastupoval jako jejich právník a napadl činnost policie s tím, že se jedná z jejich strany o provokaci „jako za minulého režimu“.

Redakce Security magazínu zveřejňuje reakci Petra Uhla na článek: 

Informace o naší dceři obsahují několik nepravd, včetně záměny snachy za dceru. Informace o našem synovi je rovněž nepravdivá. Není také pravda, že prezident Havel mi udělil milost, udělil mi ji prezident Husák. Marně jsem se pak domáhal pokračování trestního řízení v mé věci. Pokud jde o tvrzení, že jsem byl volič KSČ (správně volič kandidátů Národní fronty), autor uvádí nepravdu. Při posledních parlamentních volbách v květnu 1986 byla při počtu 7,4 milionu čs. voličů účast 99,4 procent (z nichž pro kandidáty NF hlasovalo 99,94 procent). Mezi těmi 0,6 procenty, tedy pouhými několika málo tisíci občanů, kteří k volbám nešli, jsem byl i já. Je tedy označení „volič KSČ“ pro mne zvláště urážlivé.  

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace