Ombudsmanka trvá na přijetí uprchlíků do ČR a nejen to...

Ombudsmanka trvá na přijetí uprchlíků do ČR a nejen to...
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
10 / 06 / 2015, 07:30

Majitel nemovitosti nesmí odmítnout případného zájemce o podnájem jen proto, že je Rom nebo má jiné náboženské vyznání. Zakazuje to diskriminační zákon.

Ombudsmanka Anna Šabatová již dříve uvedla, že nad rámec novely tzv. azylového zákona požaduje, aby zákon „rozšířil nemožnost vydat rozhodnutí o správním vyhoštění také na cizince, kteří v České republice požádali o mezinárodní ochranu“.

Veřejné ochránkyně práv požaduje, aby ti imigranti, kteří se při hraniční nebo pobytové kontrole prokáží padělaným pasem nebo dokladem někoho jiného, nemohli být vyhoštěni. Totéž se týká migrantů, kteří při kontrole předloží pas, který už není platný. Podle jejího návrhu by mohli zůstat klidní všichni, kteří na území ČR pobývají „bez cestovního dokladu, ač k tomu nejsou oprávněni“, tedy především ilegální imigranti.

Budou mít uprchlíci v Česku nová práva? Ochránci lidských práv chtějí ještě víc

Svoje stanovisko k navrhovaným kvótám pro uprchlíky potvrdila i ve včerejším pořadu ČT24, jak informuje server Parlamentnilisty.cz.  K současným problémům s uprchlíky, kteří se snaží dostat do EU, totiž v pořadu uvedla: „Já myslím, že máme společnou evropskou odpovědnost a mimo to se na to pamatuje i v Lisabonské smlouvě, takže ano, (podporuje kvóty pro uprchlíky, pozn. redakce)“ konstatovala. 

Současně uvedla, že majitel nemovitosti nemá právo odmítnout jako nájemníka například Roma, protože to zakazuje diskriminační zákon. Pokud tak majitel učiní, požaduje ombudsmanka, aby mohla podávat jménem diskriminovaných veřejné žaloby. Zdůvodnila to tím, že tito lidé se nechtějí obracet na soudy, protože nemají peníze. 

Pozn. redakce: ze slov ombudsmanky lze dovozovat, že pokud majitel nemovitosti odmítne poskytnout pronájem například některému z utečenců, kteří již v tu dobu budou pobývat na území ČR legálně (právě díky novele azylového zákona), může být na něj ombudsmankou podána žaloba (mimochodem hrazená z veřejných prostředků). Soud potom bude posuzovat, zda majitel nemovitosti porušil či neporušil diskriminační zákon. A pokud majitel odmítl pronajmout byt jen proto, že žadatel byl např. muslimského vyznání, bude mít tento majitel velké problémy.

Na otázku, zda má majitel právo si říci, komu byt pronajme, totiž odpověděla: „Vlastnické právo není absolutní, je omezeno řadou ustanovení. Vy si myslíte, že můžete libovolně přestavovat památkový objekt, přestože vám patří? Nemůžete,“ připomněla Šabatová.

Zdroj: Parlamentní listy

 

Tagy článku