Omezení držení zbraní v USA? Bude to ještě běh na dlouhou trať

Omezení držení zbraní v USA? Bude to ještě běh na dlouhou trať
Popisek: zbraně
04 / 03 / 2018, 11:00

Po dalším masakru na floridské střední škole volají někteří američtí zákonodárci po zpřísnění podmínek pro jejich prodej držení zbraní.

Střelba na floridské střední škole, kde bývalý student usmrtil 17 lidí, spustila lavinu protestů nejen z řad studentů, kteří plédují za zpřísnění podmínek pro prodej zbraní a jejich držení, ale také z řad některých amerických zákonodárců. Jen za dva měsíce tohoto roku došlo k 17 střelbám či incidentům na amerických školách, jejichž výsledkem je už 30 mrtvých. Alarmující statistika tak rozvířila nové kolo veřejné debaty o možných přísnějších podmínkách držení zbraní. 

psali jsme: Nejhorší střelba v historii USA si v Orlandu vyžádala 50 mrtvých

Svůj zájem s tímto chronickým problémem už něco konečně dělat projevil i prezident Donald Trump. Zdá se, že vývoj dospěl do takové fáze, kdyby mohlo dojít skutečně k přísnějším pravidlům týkajících se nošení zbraní v USA. Problémů je zde však několik. Velmi vlivná zbrojařská organizace Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která mimochodem podporovala Trumpa v jeho prezidentské kampani, bude dělat vše pro to, aby se tak nestalo. Organizace místo toho razí zcela opačný směr - ozbrojit učitele a zařídit jejich náležitý střelecký výcvik, aby mohl být potenciální střelec promptně zlikvidován.

Vzhledem k tomu NRA, že má vliv na mnoho amerických zákonodárců, nebude mít logicky zájem na omezení držení zbraní, které jí přinášejí trvalý zisk. Za druhé je tradiční právo nosit zbraň zakotvena v dodatku americké ústavy, který je považován za nedotknutelný. V minulosti jakékoliv debaty o možném omezení držení zbraní vyvolaly mezi Američany spíše bouři nesouhlasu. 

psali jsme: Při střelbě v USA zemřelo osm lidí včetně útočníka

Když střelby na středních školách probíhaly za prezidenta Baracka Obamy, bývalý prezident deklaroval, že přijme takové kroky, aby se tyto incidenty neopakovaly, a zároveň deklaratorně přislíbil zpřísnění podmínek pro jejich držení. Nicméně jeho snahy velmi rychle vyšuměly a nedělo se prakticky nic.

Snaha některých zákonodárců, studentských organizací a petic zejména narážejí na tradiční americké svobody, které jsou (zatím) nedotknutelné. Pokud by došlo k jejich omezení tím, že by se zpřísnil prodej a držení zbraní, znamenalo by to skutečnou revoluci v americké společnosti.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie  - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace