Omikron je i u očkovaných Dánů až skoro čtyřikrát nakažlivější než varianta delta, zjistila studie

Omikron je i u očkovaných Dánů až skoro čtyřikrát nakažlivější než varianta delta, zjistila studie
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Omikron
04 / 01 / 2022, 11:00

Podle dánské studie je koronavirová varianta omikron mnohem nakažlivější než delta a dokáže velmi snadno obejít imunitu člověka.

Od listopadu minulého roku, kdy se objevila nová mutace koronaviru omikron, se snaží vědecké týmy z celého světa přijít na to, proč je omikron tak nakažlivý a zároveň z jakého důvodu nezpůsobuje tak dramaticky poškození zdraví.

Nejnovější publikovaná dánská studie potvrzuje fakt, že koronavirová varianta omikron dokáže poměrně snadno obejít imunitu očkovaného člověka než u varianty delta, která byla ještě před nedávnem převažující formou šíření koronaviru.

V polovině prosince minulého roku se dánští vědci z Kodaňské univerzity v rámci výzkumu zaměřili na skoro 12 000 domácností, a to, co zjistili, je překvapilo. Podle nich je omikron schopen obejít imunitu u očkovaných Dánů 2,7krát až 3,7krát snadněji než varianta delta. Rychlejší šíření varianty omikronu je pak podle výsledků dánské studie dáno tím, že dokáže právě snadno obejít imunitu i u očkovaného člověka.

Dánsko se řadí k zemím, kde panuje relativně vysoká proočkovanost proti koronaviru. Plně naočkováných je 78 Dánů, 48% už navíc dostalo třetí posilovací dávku.

Dobrou zprávou je, že i když je omikron vysoce infekční variantou koronaviru, úměrně tomu nedochází k dramatickým nárůstům hospitalizací. Riziko, že člověk skončí na nemocničním lůžku, je ve srovnání s variantou delta poloviční, dále uvádí studie.

Závěry dánského vědeckého týmu pak potvrzují i jejich české protějšky, které se shodují na tom, že omikron dokáže snadno obejít imunitu, a proto je vysoce nakažlivý. Podle českých i zahraničních odborníků je jedinou zbraní třetí posilovací dávka, která výrazně zvyšuje ochranu očkovaného proti omikronu.

Zdroj: Reuters

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace