OOPP - Nedostatečné vs. přehnané osobní ochranné pracovní prostředky

OOPP - Nedostatečné vs. přehnané osobní ochranné pracovní prostředky
24 / 08 / 2020, 13:00

Osobní Ochranné Pracovní Prostředky. Dnes často zmiňované slovní spojení, zejména díky hygienickým opatřením a rouškám. Snad, když je nyní každý ve veřejném prostoru odborníkem na OOPP, se to povědomí podepíše na statistikách úrazovosti v ČR. Nicméně, praxe nám ukazuje, že na mnoha pracovištích není se systémem OOPP zacházeno správně.

Realita na pracovištích často běhá mezi extrémy- nedostatečné vs. přehnané OOPP. Často se stává, že jsou OOPP na pracovištích řešeny “od boku”, jak to cítí zaměstnavatel, vedoucí. Je ale potřeba říci, že tak jako všechno, ani přikazování nošení OOPP není jednoduchá a pocitová záležitost. Musí se vždy najít vhodná míra. Může se zdát, že jsem zodpovědný, pokud zaměstnance obleču do všech možných ochranných oděvů, nehrozí mu pak žádný úraz. Ale v tom to není. U vydefinování OOPP musíme myslet do budoucnosti, a to na možné následky užívání všech těch ochran. Ano, oblečeme zaměstnance do brnění, a máme po starostech s úrazem... jenže bezpečnost není takto jednoduchý systém. On myslí na ochranu člověka a jeho zdraví i dlouhodobě. To znamená, že každé opatření, které zaměstnanci dáme na ochranu, musí být jednoduše zohledněno i v dlouhodobých účincích na jeho zdraví. Když bude nosit brnění u cirkulárky, tak ano, máme zajištěnou ochranu proti úrazu, ale co to s ním udělá, když bude s brněním pracovat 2 roky, 8 hodin denně? Zničíme ho.

A v tomto je podstata zavádění OOPP na pracovištích. Není to jen tak nějaké oblékání zaměstnanců, ale podstatné a profesionální vyhodnocení které zohledňuje faktory rizik ze všech možných směrů. Proto i legislativa vyžaduje, aby při zavádění OOPP na pracovištích, dokumentace obsahovala řádné vyhodnocení zajišťování OOPP v reakci na rizika dané práce. Nelze to zajišťovat pouze laxním jedním pohledem. Zní to složitě... ano, ale proto jsou tady “bezpečáci” a ty nechte Vám to vyhodnotit. Pokud bezpečáka máte a jste si vědomi toho, že žádné vyhodnocení neproběhlo, nemáte k tomu řádnou dokumentaci, opodstatnění, tak “bezpečák” nedělá svou práci.

Je strašně důležité, aby k vyhodnocení nutnosti OOPP docházelo, protože často nám nedochází, že jakékoliv takové opatření ovlivňuje běžné, přirozené fungování daného zaměstnance. Nezdá se to, ale přikážete nošení helmy, a i to se může dlouhodobě podepsat na zdraví. Je mimo přirozenost zatížena hlava. Když je toto opatření opodstatněné, a reaguje na jiné větší nebezpečí - úraz atd. vyplývající z činnosti, tak je to v pořádku. Pak je při správném vedení BOZP u zaměstnavatele i správně zpracováno vyhodnocení rizik se všemi opatřeními, a tím pádem i zaznamenáno v podkladech pro “závodního lékaře”(kategorizace prací a pracovišť), a ten pak ví, jak má daného zaměstnance v periodách sledovat, zda se to na něm nepodepisuje. Jenže když dáte helmu na hlavu zaměstnanci zbytečně, a neodráží to reálná rizika jeho práce, lékař s tím při špatně zpracované dokumentaci nemusí počítat, a na možné následky zaměstnance prohlížet nebude, jednoduše proto, protože není proč, když o tom ani neví. A máme tady zbytečnou nemoc z povolání, zbytečně zkažené zdraví člověka, a pro zaměstnavatele placení a placení.

Zdá se to složité, ale věřte že není. Oblast BOZP má tu míru oprávněnosti zajištění OOPP hezky “zmáknutou”. Legislativa, i když je prostě složitě napsaná, jako vše, co se týče zákonů (na co by pak bylo vzdělávání právníků), umožňuje “bezpečákům” a zaměstnavatelům užívat selský rozum. Opravdu ještě nejsme jako v Americe, kdy na každých 20 cm zábradlí umisťují bezpečnostní značku “držte se zábradlí”. V tomto máme pořád výhodu. Bezpečák to ví... a pokud to neví, vyměňte ho..., ale je tady reálná možnost, abyste měli svá pracoviště v bezpečí. Jenom si vybrat správného partnera, a hlavně nechat si poradit. Nikdy nikdo z nás nebude expert na všechno. Vyplatí se nechat dělat lidi to, co umí.

 

Autor: Martin Valouch

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace