Opakované selhání belgických úřadů. O zfanatizovaném studentovi věděly nejméně od dubna

Opakované selhání belgických úřadů. O zfanatizovaném studentovi věděly nejméně od dubna
Autor: Dabiq|Popisek: ilustrační foto
26 / 12 / 2015, 18:00

Student v únoru ukončil studia na škole a odjel do Sýrie. Policii nikdo neinformoval.

Brusel 26. prosince (ČTK) - Belgická policie vyslýchá zaměstnance školy, do níž chodil jeden z pachatelů teroristických útoků v Paříži. Informovaly o tom dnes dva belgické listy. Podle nich vyšetřovatele zajímá, proč škola neinformovala policii o radikalizaci Bilala Hadfiho, která byla prý zřejmá.

Opakuje se stejná situace, jako po lednovém útoku na redakci Charlie Hebdo. Vyplouvají na povrch nepříjemné informace o neschopnosti západoevropských úřadů. Psali jsme 16. února v článku "Teroristické úroky v Kodani - opět selhala bezpečnostní opatření? Po kolikáté už?" Mezitím co v lednu byli všichni politici v šoku z teroristického útoku, o měsíc později už byla věc zapomenuta?

Hadfi se odpálil u stadionu Stade de France v Saint-Denis, který byl jedním z dějišť atentátů spáchaných 13. listopadu ve Francii. Byl Francouz, bylo mu 20 let a chodil do školy Anneessens-Funck v Bruselu. V únoru ale studia zanechal a odjel do Sýrie.

Prozatím je jasné, že učitelé a vedení školy byli údajně "velmi znepokojeni extrémistickými názory studenta školy". Byl dokonce pozván na pohovor s ředitelem školy. Ředitel už 27. dubna upozornil nadřízené - školskou radu v Bruselu na to, že student přerušil studium a chce jít bojovat do Sýrie. Úředníci ze školské rady však nevěnovali informaci důležitost a neupozornili ani policii.  

Belgické úřady už od června věděly o radikálech IS, kteří spáchali útoky v Paříži. Neudělaly nic.

Listy De Morgen a Het Laatste Nieuws napsaly, že škola si byla dobře vědoma Hadfiho radikalizace, která se projevovala i při hodinách. Byl to údajně podivný samotář, který studoval informatiku a bavil se jenom s dalšími muslimskými studenty.

Přitom ale prý policie věděla o Hadfim po jeho návratu ze Sýrie, ale Francouz se úspěšně vyhýbal sledování. Do jeho bytu prý bylo nainstalováno odposlouchávací zařízení, ale Hadfi se bytu vyhýbal a nepodařilo ho udržet jeho stopu.

Belgické úřady se staly po pařížských atentátech terčem kritiky za to, že umožnily radikalizaci svých občanů a vznik teroristických buněk v zemi. Odborníci to připisují přílišné rozdrobenosti místní správy, která prý není schopna dostatečně rychle a jednotně reagovat na bezpečnostní problémy.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace