Opakované selhání belgických úřadů. O zfanatizovaném studentovi věděly nejméně od dubna

Opakované selhání belgických úřadů. O zfanatizovaném studentovi věděly nejméně od dubna
Autor fotografie: Dabiq|Popisek: ilustrační foto
26 / 12 / 2015, 18:00

Student v únoru ukončil studia na škole a odjel do Sýrie. Policii nikdo neinformoval.

Brusel 26. prosince (ČTK) - Belgická policie vyslýchá zaměstnance školy, do níž chodil jeden z pachatelů teroristických útoků v Paříži. Informovaly o tom dnes dva belgické listy. Podle nich vyšetřovatele zajímá, proč škola neinformovala policii o radikalizaci Bilala Hadfiho, která byla prý zřejmá.

Opakuje se stejná situace, jako po lednovém útoku na redakci Charlie Hebdo. Vyplouvají na povrch nepříjemné informace o neschopnosti západoevropských úřadů. Psali jsme 16. února v článku "Teroristické úroky v Kodani - opět selhala bezpečnostní opatření? Po kolikáté už?" Mezitím co v lednu byli všichni politici v šoku z teroristického útoku, o měsíc později už byla věc zapomenuta?

Hadfi se odpálil u stadionu Stade de France v Saint-Denis, který byl jedním z dějišť atentátů spáchaných 13. listopadu ve Francii. Byl Francouz, bylo mu 20 let a chodil do školy Anneessens-Funck v Bruselu. V únoru ale studia zanechal a odjel do Sýrie.

Prozatím je jasné, že učitelé a vedení školy byli údajně "velmi znepokojeni extrémistickými názory studenta školy". Byl dokonce pozván na pohovor s ředitelem školy. Ředitel už 27. dubna upozornil nadřízené - školskou radu v Bruselu na to, že student přerušil studium a chce jít bojovat do Sýrie. Úředníci ze školské rady však nevěnovali informaci důležitost a neupozornili ani policii.  

Belgické úřady už od června věděly o radikálech IS, kteří spáchali útoky v Paříži. Neudělaly nic.

Listy De Morgen a Het Laatste Nieuws napsaly, že škola si byla dobře vědoma Hadfiho radikalizace, která se projevovala i při hodinách. Byl to údajně podivný samotář, který studoval informatiku a bavil se jenom s dalšími muslimskými studenty.

Přitom ale prý policie věděla o Hadfim po jeho návratu ze Sýrie, ale Francouz se úspěšně vyhýbal sledování. Do jeho bytu prý bylo nainstalováno odposlouchávací zařízení, ale Hadfi se bytu vyhýbal a nepodařilo ho udržet jeho stopu.

Belgické úřady se staly po pařížských atentátech terčem kritiky za to, že umožnily radikalizaci svých občanů a vznik teroristických buněk v zemi. Odborníci to připisují přílišné rozdrobenosti místní správy, která prý není schopna dostatečně rychle a jednotně reagovat na bezpečnostní problémy.

Tagy článku

-->