Americká armáda v Česku - ozbrojený konvoj "Dragoon Ride" projede přes ČR

Americká armáda v Česku - ozbrojený konvoj &quote;Dragoon Ride&quote; projede přes ČR
Autor fotografie: United States Armed Forces|Popisek: Obrněné vozidlo Stryker s posádkou amerických vojáků z 2. motorizovaného pluku
15 / 03 / 2015, 13:15

Američané chtějí demonstrovat svojí sílu a podporu spojencům jako reakci na ruskou anexi Krymu a nepokoje na Ukrajině. Americký ozbrojený konvoj bude v takovém složení na českém území poprvé od konce druhé světové války.

Rychlejší reakce na hrozby, výcvik, rozsáhlé manévry a vylepšení základen. To jsou hlavní úkoly operace "Atlantic Resolve" v Evropě, jejíž spuštění oznámily Spojené státy 1. července 2014. Má být reakcí na ruskou agresi na Ukrajině a zároveň potvrzením amerických závazků k obraně evropských spojenců (zdroj: natoaktual.cz). Více informací naleznete na stránkách amerického ministerstva obrany.

Více jsme psali v článku "Operace Atlantic Resolve: USA údajně uvažují o vyslání svých vojsk do ČR"

S informací o přesunu plně ozbrojené americké armády po evropských silnicích přišel server stripes.com letos 12. března. Ozbrojený konvoj má název "Dragoon Ride" a američtí vojáci budou v průběhu celé cesty kempovat během řady plánovaných zastávek, a budou se setkávat s místními občany. Podle TV Prima potvrdilo přejezd ozbrojeného konvoje přes ČR americké velvyslanectví v Praze i české ministerstvo obrany.

Poznámka redakce: je zarážející, že se tak závažné informace o pohybech cizích armád na našem území dozvídáme ze zahraničních serverů, a nikoliv od české vlády.

Video zdroj YouTube, Claboo Media

Vojáci a těžká vojenská technika, včetně obrněných transportérů Stryker, jsou obvykle přepravováni po železnici. Americká armáda se bude vracet z vojenského cvičení v Polsku a Pobaltí letos poprvé po silnici přes Lotyšsko, Litvu, Estonsko, Polsko a přes Česko na svojí základnu v německém Vilsecku, která je čtyřicet kilometrů od našich hranic.

Do Lotyšska už dorazily stovky tanků, vrtulníků a dalších vozidel, a ze základny Fort Stewart v Georgii má přicestovat tři tisíce vojáků.

„Konvoj je demonstrací amerického závazku vůči spojencům v NATO a ukázkou schopnosti NATO pružně přesouvat síly přes území spojenců,“ uvedl v prohlášení mluvčí americké armády v Evropě podplukovník Craig Childs.

Nejedná se o první případ, kdy USA a NATO demonstrují svojí vojenskou sílu Rusku. Naposledy v únoru proběhla americká vojenská přehlídka na estonsko ruské hranici u příležitosti Dne nezávislosti Estonska. V příhraničním městě Narva a 300 metrů od ruského území projížděly obrněné transportéry z 2. jízdního pluku americké armády.Video, zdroj: YouTube, MrTkortOnlinemagazin,  U.S. militaryDepartment of Defense, novinky.cz

Psali jsme také:

Operace Atlantic Resolve: USA údajně uvažují o vyslání svých vojsk do ČR

Moldavsko - hrozí další konflikt jako na Ukrajině? EU a NATO varuje Rusko

NATO a ČR se připravuje na válečnou krizi. Manévry v Černém moři. Rusku se to nelíbí

TOP 10 nejsilnějších armád světa: palebná síla, geopolitický kontext i rozpočty

Bundeswehr bude vyzbrojovat. Nové závody ve zbrojení jsou tady

USA a Rusko ukazují svaly několik kilometrů od sebe

 

Tagy článku