Operace EUNAVFOR Med: začala první fáze boje proti pašerákům lidí

Operace EUNAVFOR Med: začala první fáze boje proti pašerákům lidí
Autor: YouTube|Popisek: Italská letadlová loď Cavour
03 / 07 / 2015, 13:45

Do Středozemního moře vypluly první vojenské lodě na pomoc uprchlíkům. Tento týden spustila Evropská unie vojenské operaci proti pašeráckým lodím ve Středozemním moři. Lodím velí italský kontradmirál Andrea Gueglio.

Byla to právě Itálie, která nejvíce volala po zahájení operacích na moři a likvidaci lodí převážejících uprchlíky. Důvodem je neudržitelná situace okolo množství imigrantů především ze severní Afriky – jen za půl rok letošního roku se jich právě přes Středomoří dopravilo do Evropy 137 tisíc a téměř dva tisíce lidí během cesty zahynulo.

O zahájení operacích na moři rozhodli minulý týden v Lucemburku ministři zahraničí jednotlivých členských zemí Unie. V první fázi se má pouze "zajistit sběr informací o pašeráckých lodích a zmapovat sítě obchodníků s lidmi." 

"Nejprve půjde o monitoring Středozemního moře, abychom věděli, kdo odkud vyplouvá a jaké trasy používá. Druhou částí je činnost výzvědných služeb, především na území severní Afriky, abychom byli schopni mapovat, kdo všechno se byznysu s chudobou účastní. Třetí důležitou částí je monitoring finančních toků – jsou v tom obrovské peníze, a když zmapujete, kam tečou, tak velmi rychle najdete zdroj," říká Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti (Zdroj: Česká televize)

Italský kontradmirál Andrea Gueglio prý už převzal velení nad prvními z 24 lodí vyslaných státy EU. Při operaci budou využity i ponorky a drony; například portugalské námořnictvo už úspěšně otestovalo bezpilotní letadla AR3 Net Ray a zřejmě je využijí i v rámci této operce

Velení námořní operace sídlí v Římě. Mluvčí německého Bundeswehru dnes potvrdil, že mezi loďmi pod Guegliovým velením jsou už i německá fregata Schleswig-Holstein a zásobovací loď Werra. Dohromady je na jejich palubách asi 300 příslušníků německého námořnictva. Dosud obě lodě ve Středozemním moři pomáhaly při záchraně uprchlíků, kteří se dostali do ohrožení života při snaze dostat se ze severní Afriky k břehům Evropy. (Zdroj: ParlamentniListy.cz) 


Podle zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) podniklo nebezpečnou cestu do Evropy přes Středozemní moře za prvních šest měsíců letošního roku 137 tisíc běženců, což je takřka dvojnásobek oproti stejnému období v loňském roce.

Italská letadlová lodˇCavour v přístavu Taranto 27. června 2015 před vyplutím do operace EUNAVFOR:  

Zdroj YouTube, EUNAVFOR MED OHQ

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace