Opilec Jaroslav Malý: Bojoval proti komunismu tím, že zabíjel lidi, které si vybral podle telefonního seznamu. Oběsil se ve vězení, protože měl revma

Opilec Jaroslav Malý: Bojoval proti komunismu tím, že zabíjel lidi, které si vybral podle telefonního seznamu. Oběsil se ve vězení, protože měl revma
Popisek: Jaroslav Malý
06 / 06 / 2018, 16:00

Jaroslav Malý byl opilec a svérázný bojovník proti tehdejšímu režimu. Zabil celkem čtyři lidi: V roce 1986 tři náhodné občany a po dopadení pak ve vězení roku 1989 jednoho spoluvězně. K vraždám se rozhodl ze msty vůči soudkyni, která ho odsoudila na 30 měsíců za napadení průvodčího ve vlaku a urážku příslušníka Veřejné bezpečnosti.

Ve vězení toužil po pomstě. „Byla to komunistická kráva. Plánoval jsem, jak do jejího bytu vlítnu a vystřílím celou její rodinu, samozřejmě i s ní. Potom jsem chtěl dát na podlahu nebo na stůl svíčku a pustit plyn, aby to tam všechno vylítlo do vzduchu,“ vypověděl později.

psali jsme: Nancy Spungen: Divoká pankáčská milenka, schizofrenička, našli ji ve vaně s nožem v břiše

Soudkyni zachránilo, když Malému po propuštění na svobodu kdosi nakukal, že nečekaně zemřela. Chtěl se pomstít i tak. První dvě oběti, důchodce a jeho ženu, zabil náhodou, třetí oběť, mladou matku, si vybral podle jména v telefonním seznamu.

Jaroslav Malý

Jedna z mála dochovaných fotek Jaroslava Malého

 

„Já jsem prostě musel někoho zastřelit. Sice sám jsem ještě nevěděl koho a kdy, ale byl jsem si jist, že to brzo musím udělat,“ vypovídal. Nejprve vyloupil byt, kde našel zbraně. Tlumič si později vyrobil sám. 21. října 1986 dlouho bez cíle bloumal po Praze.

psali jsme: Jay-Z: 15 let vězení za útok nožem na večírku a rvačka ve výtahu se zuřivou příbuznou

Pak ho v Bělehradské ulici zaujal úzký dům, v jehož patře byl podle oken jen jeden byt. Dostal se do domu a zazvonil u dveří bytu. „Na zvonku bylo jméno a titul, což zvyšovalo šanci, že tam bydlí komunisti,“ řekl pak Malý. Přišla mu otevřít žena (†55).

„Hned jak otevřela, zvedl jsem revolver a střelil ji do hlavy. Ona se zvrátila a padla na záda do místnosti,“ popsal první vraždu. V bytě spal její vážně nemocný manžel (†71). Malý ho střelil do hlavy. Oba – žena i stařec – však i poté jevili známky života, tak je Malý dorazil výstřely. Pak jim přelepil ústa páskou na koberce. Byt pak vykradl.

O týden později se Malý vydal vraždit do Ústí nad Labem. Tentokrát ho doprovázeli dva komplicové, s nimiž vykradl byt se zbraněmi. Zazvonili, přišla otevřít 24letá žena. Ihned, jak se objevila, vystřelil. Také ji musel dorazit výstřelem, a také jí přelepil ústa páskou na koberce.

psali jsme: Sušická bestie Marie Fikáčková: Zabíjela nemluvňata, aby se pomstila za zkonfiskovaný dům?

Vešli do bytu, kde objevili spící dítě. Neublížili mu, ale nechali ho v bytě, když do zámku strčili sirku a pak zabouchli. Dítě přežilo jen díky tomu, že se domů vrátili jeho prarodiče – kteří v bytě bydleli, zatímco jejich zavražděná dcera u nich byla jen na návštěvě.

Malý dostal trest smrti. Ještě předtím však pomáhal ve vězení zabít spoluvězně – Když už visel, zatáhl ho za nohy a zlomil mu tak vaz. Trestu se Malý vyhnul - ještě před vykonáním rozsudku se v cele roku 1991 oběsil. Podle mnohých však nespáchal sebevraždu kvůli výčitkám svědomí, ale protože dostal revma a trápily ho bolesti.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku