Opozice chce kvůli imigrantům mimořádnou schůzi

Opozice chce kvůli imigrantům mimořádnou schůzi
Autor fotografie: SECURITY magazín|Popisek: Opozice chce kvůli imigrantům mimořádnou schůzi
16 / 06 / 2015, 17:45

Kvůli imigrantům chtějí poslanci ODS, TOP 09/STAN a Úsvitu požádat o mimořádnou schůzi poslanecké sněmovny. Dnes totiž koalice zamítla zařazení bodů k informaci o bezpečnostních opatřeních na českých hranicích.

Při projednávání programu schůze byla dlouhá debata. Poslanci Úsvitu se snažili společně s ODS předložit na jednání schůze bod, ve kterém žádali předsedu vlády a ministra vnitra o poskytnutí informací o imigrační politice a bezpečnosti na českých hranicích. Sněmovna však hlasy většiny koaličních poslanců za ČSSD a ANO projednání bodu zamítla. Návrh podpořili tři poslanci za KDU-ČSL a jednotně celá opozice.

Ta se nakonec rozhodla vynutit si projednání této otázky na mimořádné schůzi.

„Ještě dnes večer doručíme předsedovi Poslanecké sněmovny podpisový arch se žádostí o svolání takové schůze,“ uvedl na brífinku ve sněmovně šéf poslanců TOP 09/STAN Miroslav Kalousek.

Podle Miroslavy Němcové (ODS) totiž nezařazením mimořádného bodu do programu, který by pojednával o uprchlících, poslanci dnes zcela „rezignovali na svoje ústavní povinnosti“.

"Nejsem schopen pochopit, že vy poslanci nejste schopni zvednout ruku pro inforarmaci o tak závažné otázce...Že se schováváte, že nejsou vidět ani ty ruce, jak zvedáte proti...," uvedl přímo po hlasování Marek Černoch, předseda klubu hnutí Úsvit.

"Rakousko v sobotu oznámilo, že už nebude oficiálně přijímat imigranty. V nejbližších dnech by měla do ČR proto přijít větší vlna imigrantů a my chceme vědět, jakým způsobem je vláda připravena jim čelit a jak je zajištěna bezpečnostní situace, která se v důsledku toho může zhoršit,“ dodal Černoch.

Předseda sněmovny musí mimořádnou schůzi, tedy schůzi svolanou na žádost kvalifikované menšiny poslanců (nejméně však jedné pětiny - tedy 40), svolat do deseti dnů a do programu se nesmí nic přidávat. Jediným bodem jednání tedy bude problematika imigrantů. Předseda sněmovny Jan Hamáček svolal schůzi na čtvrtek 18. června od 18. hodin.

Tagy článku