Opozice: Schengenský systém se hroutí, dopadneme jako Římská říše

Opozice: Schengenský systém se hroutí, dopadneme jako Římská říše
Popisek: Předseda poslaneckého klubu nejmenší parlamentní strany Úsvit-Národní Koalice - Marek Černoch
11 / 12 / 2015, 16:30

Poslanecká sněmovna dnes projednávala novelu zákona o ochraně státních hranic. Zákon kritizovali poslanci hnutí Úsvit - Národní Koalice a pokusili se dát dokonce návrh na jeho zamítnutí. Zákonodárci ale poslali zákon do druhého čtení.

Zákon o ochraně státních hranic, který dnes předložila vláda ČR parlamentu, vychází z unijní úpravy představované Schengenským hraničním kodexem. Tedy de facto z neexistence vnějších hranic a možnost ochrany pozemních hranic je zákonem upravena pouze pro případ tzv. dočasného znovuzavedení ochrany vnitřních hranic. Zákon dle zásad Schengenu uznává existenci vnějších hranic České republiky jen na mezinárodních letištích.

Ministr vnitra Chovanec: "Mělo fungovat 12 hotspotů. Zatím pracují dva a ještě mizerně."

Novela tedy nepřináší nic převratného, co by se týkalo reakce na současnou migrační krizi a zvýšené bezpečnostní riziko, ale harmonizuje českou legislativu s unijní. A právě to dnes odpoledne kritizovali poslanci hnutí Úsvit, který se spojil s Blokem proti islámu kontroverzního Martina Konvičky.

"To jste si nevšimli, že Schengenský systém se hroutí? To jste si nevšimli, že Brusel není schopen donutit Řecko a Itálii k tomu, aby reálně existovala vnější hranice Evropské unie? To jste si nevšimli, že tak, jak to trefně pojmenoval pan prezident, Brusel kopíruje dekadentní fázi zániku Římské říše, kdy raději ustoupí vydírání Turecka, a dá miliardy jako výkupné, obdobně jako Římská říše si kupovala barbary?", hřímal dnes ve sněmovně předseda poslaneckého klubu Úsvit Marek Černoch.

Podle něj vláda balamutí veřejnost, když hovoří o úpravě tzv. dočasného znovuzavedení ochrany vnitřních hranic v době, kdy Bruselská administrativa přiznává, že v následujících několika letech bude pokračovat masový přiliv imigrantů do Evropy. 

Frontex, Evropská agentura pro ochranu hranic, varovala evropské orgány už před více jak 18 měsíci, že by radikalizovaní evropští džihádisté mohli zneužít migrační krize a vrátit se do Evropy. 

Příliš mnoho pozornosti si ale Černoch, ani další řečníci z jeho poslaneckého klubu nezískali. Poslanecká sněmovna byla patrně při pátku vyčerpána dlouhým jednáním o registračních pokladnách, a proto se ve sněmovně při vystoupení poslanců z Úsvitu ozývaly nesouhlasné výkřiky a vulgarismy. Po zhruba hodině a půl a marném pokusu zákon zamítnout ho parlament poslal do dalšího čtení a zákonodárci ukončili schůzi.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace