Opoziční Čečenci - válka na Ukrajině je bojem za svobodu všech národů okupovaných Ruskem

Opoziční Čečenci - válka na Ukrajině je bojem za svobodu všech národů okupovaných Ruskem
Autor fotografie: Pixabay, volné dílo|Popisek: Ilustrační obrázek
28 / 07 / 2022, 16:00

Na Ukrajině bojuji za osvobození svého národa, většina mých nábojů čeká na Kadyrovce, kteří bojují za Vladimira Putina, říká Maga, čečenský dobrovolník, který bojuje s ukrajinskou armádou proti ruským vetřelcům.

Třicetiletý Maga bojuje na Ukrajině od roku 2016. Zdůrazňuje, že „v této zemi se nevede jen válka za svobodu Ukrajinců, ale i každého národa žijícího pod ruskou botou.“ Chce, aby Ičkerie byla jako Polsko, tedy svobodný právní stát. Většina Čečenců bojujících na ukrajinské straně se připojuje k řadám dvou divizí - praporům Džochara Dudajeva a šejka Mansura. Sám Magai když přiznává, že všichni mají stejný cíl, se po 24. únoru připojil k mezinárodní skupině dobrovolníků, se kterými bojoval v okolí Kyjeva a na severovýchodě Ukrajiny.

Na otázku, zda ruská porážka na Ukrajině bude znamenat osvobození Ičkerie (název používaný protiruskou opozicí), odpovídá s přesvědčením: ,,Ano, o to tady bojujeme." Podobně se na účast Čečenců ve válce na Ukrajině dívá i Alla Dudajevová, vdova po Džocharu Dudajevovi, prvním prezidentovi nezávislé Čečenské republiky Ičkeria.

„Válka na Ukrajině je bojem za svobodu všech národů okupovaných Ruskem. Jsem si jistá, že kavkazské národy budou stát o nezávislost a že porážka Ruska bude znamenat vítězství nejen pro Ukrajince, ale také pro všechny národy utlačované Moskvou a celý svobodný svět,“ říká Alla.

Výzva vydaná exilovým prezidiem vlády Čečenské republiky Ičkeria podpořila boj Ukrajiny a celého civilizovaného světa proti Putinovu režimu a odsoudila ruskou okupaci části území Gruzie a Moldavska, jakož i kolaboraci okupačního režimu Kadyrovova klanu.

„Kadyrovův režim nemá v zemi skutečnou podporu, lidé se bojí, jsou zastrašováni. Sám Kadyrov netuší, co se kolem něj děje. Lidé kolem něj mu říkají jen to, co chce slyšet, je jako car obklopený pochlebovači,“ říká Maga.

Jeden čečenský dobrovolník poznamenal, že je obtížné posoudit dopad války na společenskou náladu v jeho vlasti, těla Kadyrovců přivezená domů jsou tiše ukryta, v zemi není prostor pro opozici, takže se neví, jak lidé reagují. Pokud někdo napíše na internet něco nelichotivého, je odveden do vězení, bit a mučen a následně nucen zveřejnit nahrávky s omluvou za urážku úřadů.

Na otázku, kdo jsou Čečenci bojující na Putinově straně, Maga odpovídá: „Ne všichni tam jsou zcela z vlastní svobodné vůle, často je služba v armádě jedinou šancí na slušný výdělek. Jsou to lidé, kteří sami trpěli v 90. letech kvůli Rusku a Putinovi, takže je pro mě těžké to pochopit.“

V současné době je nemožné svrhnout Kadyrova, Rusko je stále silné a závisí na něm síla čečenského uzurpátora, varuje Alla Dudajevová. Je si však jista, že Ukrajina vyhraje ale neví, co pak bude s Putinem. Kadyrov podle ní uteče do Spojených arabských emirátů, kde jak se říká už je evakuována jeho rodina od začátku invaze.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.