Opravdových hrdinů máme málo. Generál Boček je jedním z nich

Opravdových hrdinů máme málo. Generál Boček je jedním z nich
Autor: Petr Duchoslav|Popisek: generál Emil Boček
20 / 02 / 2017, 08:30

KOMENTÁŘ

Na novinářské projekci filmu ,,20 minut nad Londýnem" bylo minulý týden doslova přeplněno. Důvodem byla přítomnost válečného veterána, letce RAF generála Emila Bočka, který je jedním z posledních českých žijících účastníků bitvy o Anglii v roce 1940. A co více - generál Boček je v necelých 94 v neuvěřitelné fyzické a duševní kondici a zachoval si osobitý smysl pro humor.

V Kině Pilotů se promítal dokumentární film ,,20 minut nad Londýnem", v němž se generál Boček proletěl po 71 letech ve svém milovaném Spitfiru. Bez jakékoliv přípravy zasedl do kokpitu dvoumístného stroje a na několik minut jej sám i pilotoval.

A tak člověka při sledování válečného hrdiny v tu chvíli napadne, kdo je vlastně tou elitou národa, jeho svědomím. Jsou to vědci, spisovatelé, nebo dokonce politikové? Ale kdepak, jsou jimi tito vzácně skromní hrdinové, kteří denodenně nasazovali své životy, aby příští generace mohly žít. Nedávají to okázala najevo, jen chtějí trochu té úcty, která je však v tomto případě samozřejmá.

Škoda jen, že o nich naše mladá a ta nejmladší generace téměř nic neví. O to víc bychom si těchto hrdinů měli vážit. Bojovali totiž za nás všechny.

 

psali jsme:

Slavný generál a letec RAF Emil Boček exkluzivně pro Security magazín: Pilotovat Spitfire jsem nikdy nezapomněl

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace