Orbán: Evropu teď nejvíce ohrožuje migrace

Orbán: Evropu teď nejvíce ohrožuje migrace
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Viktor Orbán
31 / 01 / 2018, 07:00

Migrace teď představuje největší hrozbu pro budoucnost Evropy. Ve Vídni to po setkání s rakouským protějškem Sebastianem Kurzem řekl maďarský premiér Viktor Orbán. Vyzval přitom k zachování schengenského prostoru, což ale podle něj předpokládá důkladné zabezpečení jeho vnějších hranic. Kurz řekl, že Rakousko chce plnit roli mostu mezi visegrádskou skupinou (V4) a ostatními členskými zeměmi EU. Součástí V4 je Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

"Existuje křesťanská kultura a způsob života, které bychom chtěli chránit," řekl na tiskové konferenci Orbán, kterého citovala agentura MTI. Zdůraznil také potřebu zachování identity Evropy a jejich křesťanských základů.

Schengenský režim je podle šéfa maďarské vlády možné ochránit, "pokud ho ochránit chceme". Zdůraznil, že vnější hranice schengenského prostoru by měly zůstat zavřené, aby ty vnitřní mohly dál být otevřené. V současnosti jsou podle něj vnější hranice otevřené a ty vnitřní mají být uzavírány. "To je přesný opak toho, co označujeme jako Schengen," podotkl Orbán. "Já podporuji v té nejradikálnější podobě ochranu vnější hranice tak, jak to učinilo Maďarsko stavbou plotu," řekl maďarský politik, který vyzdvihl příspěvek Maďarska k ochraně vnějších hranic EU. "V Maďarsku nejsou žádní ilegální migranti," dodal.

Orbán i Kurz podle agentury DPA také prohlásili, že jejich země se chtějí vzhledem k ilegálnímu příchodu mnoha migrantů společně zasadit o silnou ochranu vnějších hranic EU.

Oba šéfové vlád rozhodně odmítli spekulace médií o možném rozšíření takzvané visegrádské skupiny o Rakousko. Kurz podle DPA ujistil, že Rakousko se nechce připojit k eurokritickým visegrádským státům. Alpská republika podle něj usiluje spíš o roli mostu mezi visegrádskými zeměmi a ostatními státy EU. "Musí být naším cílem odbourávat napětí v Evropské unii, abychom se společně stali opět silnějšími," citovala DPA lidoveckého kancléře.

Orbán podotkl, že visegrádským státům jde přednostně o stabilitu, a proto i na posledním setkání v Budapešti znovu potvrdily, že se nechtějí rozšiřovat.

Nepřehlédněte na Security magazínu:Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.