Orbán je antiliberál, chce rozložit EU zevnitř, děsí se profesor univerzity v Princetownu

Orbán je antiliberál, chce rozložit EU zevnitř, děsí se profesor univerzity v Princetownu
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Viktor Orbán
17 / 04 / 2017, 12:00

Je to antiliberál, který využívá výhody EU a sám ji chce rozložit, říká o maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi profesor politologie na univerzitě v Princetownu Jan-Werner Müller.

Profesor politologie Jan-Werner Müller z prestižní americké univerzity Princetown napsal o Viktoru Orbánovi, že ze ze zásady ,,antiliberál", který pracuje na postupném rozkladu celé EU. Přitom mu podle Müllera nevadí z ní čerpat ve všech možných formách finanční podporu.

,,Nejenže Evropská lidová strana (EPP) toleruje krajně pravicového populistu ve svých řadách, ale jsou rovněž slepí k faktu, že maďarský premiér se snaží převzít v EU její vedení, aby ji potom mohl zevnitř rozložit," napsal Müller ve Financial Times. ,,Maďarsko pobírá rozsáhlou podporu z Bruselu, ale Orbánova vláda stejně systematicky nedbá pravidel EPP a společných hodnot demokracie," pokračoval americký politolog. Jako

Čtěte také: Vzpoura proti Bruselu i miliardáři Sorosovi. Orbánova vláda spustila antikampaň přímo v maďarských domácnostech

příklad nedemokratického chování Orbánovy vlády uvedl zákaz působení Středoevropské univerzity v Maďarsku, která patří vlivnému miliardáři Georgu Sorosovi. Podle Müllera je to ryze politické rozhodnutí, které omezuje akademickou svobodu v zemi.

Čtěte také: Video: Maďarský premiér "Nastal čas postavit se na odpor!"

Orbán hraje ,,dvojí hru". Doma těží z podpory krajní pravice, zatímco na půdě EU udržuje vlivné konexe s evropskými liberálně smýšlejími politiky, domnívá se Müller. Podle jeho názoru je skutečným Orbánovým cílem torpédovat EU, která se má v ideálním případě rozpadnout.

O tomto úsilí prý svědčí i nově spuštěná kampaň ,,Zastavme Brusel", kdy se Orbánova vláda pomocí dotazníků poslaných do domácností občanů ptá, co by měla dělat s politikou EU.

 

psali jsme:

Viktor Orbán otvorene o migračnej kríze, tvrdí, že jej úlohou je ''rozdrvenie vôle ľudu''

 

Zdroj: express.co.uk

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.