Orbán připomněl povstání v Budapešti a horlil proti migraci

Orbán připomněl povstání v Budapešti a horlil proti migraci
Popisek: Viktor Orbán
24 / 10 / 2017, 08:30

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes připomněl protikomunistické povstání v Budapešti v roce 1956, po jehož rozdrcení sovětskými tanky statisíce Maďarů uprchly na Západ. Opakovaně se také vyslovil proti přebírání migrantů.

"Pokud jsou svoboda a národní nezávislost ztraceny, zbýváme ještě my," řekl v projevu, ve kterém hovořil o boji proti sovětské nadvládě i o obraně před migrační vlnou, valící se do Evropy; obé - komunismus i globalizace spolu s migrací - totiž podle něj hrozí zničením maďarské historie a kultury. Ale maďarskou touhu po svobodě nelze podle premiéra potlačit.

Orbán podle agentury DPA vlnu milionů migrantů označil za dílo záhadné finanční síly, která je přiměla k invazi do Evropy, aby ji přeměnili ve "smíšený kontinent". V srdci tohoto zápasu o osud kontinentu je podle Orbána coby "zóna bez migrantů" východní část střední Evropy, odmítající kvóty na přerozdělování uprchlíků.

Orbán přímo nejmenoval amerického miliardáře George Sorose, jehož nadace přispívá i organizacím pomáhajícím uprchlíkům. V současnosti ale Orbánova vláda pořádá dotazníkovou kampaň, ve které mají občané odpovědět na otázky ohledně údajného Sorosova plánu zaplavit Evropu uprchlíky z Asie a Afriky, aby zničili "křesťanskou a národní identitu" evropských národů, poznamenala DPA.

Orbán prohlásil, že západní Evropa možná maďarské povstání obdivovala, ale Maďary nechápala. "Nedokázali pochopit, že trváme na naší kultuře a způsobu života až do konce, že nechceme se s nikým smísit v tavícím kotlíku. Chceme, aby respektovali, kdo a co jsme," prohlásil podle agentury MTI a dodal, že Maďarům coby "statečnému a bojujícímu národu" nerozumí ani současný Brusel, protože "ani nemůže rozumět Maďarsku". Evropa podle premiéra vykolejila a míří do slepé uličky a mnoho členských států Evropské unie se stalo "rukojmími říše finančního spekulanta". Zatímco v minulém století potíže vytvářeli říše chřestící zbraněmi, současná impéria vznikají ve stínu globalizace. Nemají jasné hranice, ale síť médií a desítky tisíc placených pracovníků, kteří jim slouží. "Jednají rychle, jsou silní a brutální," tvrdil premiér a varoval, že "vše, co považujeme za maďarský způsob života, je opět ohroženo". Zatímco komunisté se snažili udělat z Maďarů "homo sovieticus", silám globalizace jde o "homo brusselicus", tvrdil.

Proto je podle Orbána znovu nutný podobný obrat, jaký po pádu komunismu zajistil svobodu. "Chceme bezpečnou, spravedlivou, občanskou, křesťanskou a svobodnou Evropu," prohlásil. Všechny volby v Evropě jsou nyní podle něj klíčové, protože se rozhoduje o tom, zda si lidé vezmou zpět rozhodování o národních záležitostech, anebo kontrolu přenechají evropským byrokratům, úzce spjatým s podnikatelskými elitami. Mnoho lidí si myslí, že už je to nemožné, ale v možnost změn nevěřili ani lidé v roce 1956 či 1988. "Dokud Brusel nevrátí (státům jejich) suverenitu, kormidlo Evropy se nemůže otočit správným směrem," zdůraznil.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku