Orbán tvrdě zaútočil na Sorose, používá proti němu i tajné služby

Orbán tvrdě zaútočil na Sorose, používá proti němu i tajné služby
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Viktor Orbán
01 / 12 / 2017, 18:00

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes prohlásil, že využívá všech nezbytných prostředků, včetně tajných služeb, aby zabránil údajným snahám o jeho svržení ze strany amerického finančníka maďarského původu George Sorose. Nového vrcholu tak dosáhla roztržka mezi oběma muži, kterou naplno rozpoutaly jejich zcela odlišné názory na řešení migrační krize.

"Chceme jinou budoucnost a... bylo mou povinností použít všechny možné prostředky státu, včetně zpravodajských služeb, tajných služeb, zákonné a veřejné debaty," řekl Orbán v rozhovoru s maďarským rozhlasem. "Proto jsme si objednali tajnou zprávu o složení, činnosti a vlivu této Sorosovy mašinerie v Maďarsku a Evropě," řekl maďarský premiér.

Soros poté na videonahrávce prohlásil, že Maďarsko má pod Orbánovou vládou represivnější režim než za sovětské nadvlády v době studené války. "Na mě nemůže, ale vykořisťuje a utlačuje lidi, kteří jsou v Maďarsku v opozici," prohlásil Orbán.

Maďarské tajné služby podle Orbána tento týden dokončily zprávu o síti nevládních a dalších organizací financovaných Sorosem v Maďarsku a Evropě. K obsahu zprávy šéf maďarské vlády nesdělil další podrobnosti.

Sorosovy názory se zásadně rozcházejí s postoji Orbánovy vládnoucí strany Fidesz, především pokud jde o problematiku imigrace, kterou premiér považuje za existenční hrozbu pro Evropu. Soros je zastáncem řízené imigrace a pomoci migrantům. Soros kromě toho Orbána označuje za nebezpečného autokrata, zatímco Orbán miliardáře obviňuje z vměšování do maďarské politiky prostřednictvím podpory opozičních skupin.

Před dubnovými volbami, v nichž je Fidesz favoritem, Orbán Sorose podezřívá, že pracuje pro jeho proimigrační oponenty. "Budou podporovat publikace, dělat propagandu, posilovat občanské skupiny a platit stovky, tisíce lidí," prohlásil Orbán. Do voleb prý Sorosovi lidé založí "občanská centra", která se zapojí do maďarské předvolební kampaně.

Mluvčí Sorosovy maďarské odnože nadační sítě Open Society Foundations (OSF) Daniel Makonnen v rozhovoru s agenturou Reuters připustil, že OSF chystá zřídit dvě nová nadační centra v Debrecíně na východě a Pécsi na jihu země. Věnovat se mají vzdělávání, zdravotní péči a programům proti chudobě. Imigrační politika nebo volební kampaň údajně nebudou patřit do jejich agendy.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace