Organizovaná skupina stovek migrantů násilím vnikla do Eurotunnelu. Zranili policisty i ostrahu tunelu.

Organizovaná skupina stovek migrantů násilím vnikla do Eurotunnelu. Zranili policisty i ostrahu tunelu.
Autor fotografie: YouTube/screenshot
03 / 10 / 2015, 12:00

„Bojíme se rozjet, bojíme se zastavit, bojíme se jet.“ uvedly odbory strojvůdců CGT

Velká skupina migrantů včera v noci násilím prorazila bezpečnostní ploty u vjezdu do tunelu pod Lamanšským průlivem. K incidentu došlo půl hodiny před půlnocí a vlaková doprava musela být přerušena na dvě hodiny. Uvedl to mluvčí společnosti Eurotunnel s tím, že šlo o dobře zorganizovanou a koordinovanou akci asi 200 migrantů, kteří vnikli do bezpečnostního koridoru a asi stovka z nich vběhla až do tunelu. 

Z bezpečnostních důvodů byly soupravy zastaveny na anglické i francouzské straně, dokud policisté všechny útočníky nepochytali. Při zásahu byli zraněni dva policisté a pracovník bezpečnostní agentury.

Společnost Eurotunnel v srpnu uvedla, že se snížil počet pokusů o vniknutí do tunelu z původních až dvou tisíc za noc na "pouhých" 150.  Od června přišlo o život už 13 uprchlíků a provoz musel být několikrát zastaven.

Súdánský imigrant byl zatčen v Kentu poté, co se vyhnul bezpečnostním zábranám a proběhl tunelem pod Lamanšským průlivem.

Britská vláda poskytla finanční prostředky na posílení bezpečnosti a infrastruktury přístavů v severní Francii a Belgii. Za dva miliony liber bude modernizován detekční systém, milion liber je určen na pořízení a výcvik psů určených na vyhledávání migrantů a dalších 12 milionů liber k "posílení bezpečnosti na společných hranicích." Celkem se má jednat o částku přes půl miliardy korun.

Mluvčí společnosti Eurotunnel, která zajišťuje vlakovou přepravu mezi oběma zeměmi, John Keefe řekl: "Policisté víceméně vůbec nezasahují a naše společnost čelí každý večer útokům imigrantů, kteří se snaží dostat do tunelu." 

Kvůli incidentům s migranty se strojvůdci obávají, že běžence snažící se tunelem dostat z Francie do Británie mohou náhodně zabít. (Zdroj: ceskatelevize.cz)


YouTube, France 3 Nord Pas-de-Calais 

Imigranti si našli dveře v oplocení, zadali bezpečnostní kód a byli na cestě do Velké Británie.

Tagy článku