Orwellovská ministerstva pravdy

Orwellovská ministerstva pravdy
Autor fotografie: ilustrační obrázek|Popisek: komentář Benjamina Kurase
26 / 02 / 2017, 18:00

Fanouškům mediální svobody třeští hlava z toho, jak rychle se jako houby po dešti po Evropě rozrašily všelijaké instituce na potírání „hybridní války“ sestávající z informací, které možná nejsou informacemi nýbrž dezinformacemi, též zvanými „fake news“.

Kdo bude rozhodovat, co je informace a co dezinformace, zatím nevíme. Proto možná zatím za ně zde nikdo nebyl stíhán. Ale po případech trestání za „dezinformace“ v Dánsku a Německu a po absurdně krutém trestu jedné Slovenky za „zneuctění Koránu“ (mají už Slováci zákon na ochranu Koránu přísnější než ublížení na těle?), se jistě nějaký případ brzy dostaví. Pachatelů máme plný internet, včetně třeba autora tohoto článku (pravděpodobně se tímto článkem už trestného činu dopouštějícího).

A nějak nám uniklo, že i tito hlídací psi „správné informovanosti“ jsou amerického původu. Stačil si je dvěma zákony zavést Barack Obama ještě několik dní před Trumpoou inaugurací. Evropské napodobeniny následovaly do týdne. Nápadně připomínají podobají nastolování orwellovské diktatury:

Exekutivní příkaz 12333 par. 2.3 uzákoňující sběr informací o občanech a jejich sdílení s bezpečnostními agenturami FBI, DEA a Homeland Security ve formě „procedur pro možnost šíření nezpracovaných signálů výzvědných informací Agenturou národní bezpečnosti“.

A zákon s názvem Countering Foreign Propaganda and Disinformation Act 2016, čili Zákon na potírání zahraniční propagandy a dezinformací. Ten dává do chodu „celovládní přístup bez byrokratických restrikcí na potírání zahraniční dezinformace a manipulace, analýzu údajů a rozvíjení a šíření narativ založených na faktech a protiútok na nestoudnou propagandu“. Orwellovo „Ministerstvo pravdy“.

Senátor Rob Postman, který jej Kongresu v polovině roku 2016 přednesl, si na jeho schválení v lednu 2017 pochutnal takto:

„Dnes USA podnikly kritický krok v boji proti zahraničním propagandistickým a dezinformačním operacím, které proti nám vedou naši nepřátelé v zahraničí. Používání propagandy na podkopání demokracie dosáhlo rekordní nechutnosti. Ale my teď máme sílu tuto hrozbu konfrontovat tváří v tvář a dostávat do světa pravdu. A můžeme zahájit protiútok tím, že budeme odhalovat falešné narativy.“

„Nepřátelé v zahraničí“, to je „Kreml, který na propagandu vydává velké prostředky“, nenechává senátor nikoho na pochybách. Vždyť, pravda, i toho Trumpa dostala do prezidentského úřadu jen ta ruská propaganda a dezinformace.

Čtěte také: Tsunami pravicového extrémismu

A na ty nepřátele domácí, kteří by chtěli šířit „falešné zprávy propagandy ze zahraničí“, si vláda může zatraceně posvítit „posílením autority, zdrojů a mandátu instituce zvané The Global Engagement Centre, která bude „rozvíjet, integrovat a synchronizovat celovládní iniciativy na odhalování a potírání zahraničních dezinformačních operací našich nepřátel a proaktivně předkládat narativy založené na faktech a podporující zájmy USA a jejich spojenců“.

Žádné jen tak obyčejné „zprávy“, nýbrž „narativy“.

Jestli to pamětníkům připomíná jazyk studené války, připomeňme si jen, z které světové strany přichází tentokrát. Když pokroková levice nedokáže vítězit, alespoň působí rozvrat, aby nemohl vládnout nikdo jiný. Potvrzuje se předvolební varování z Pentagonu vyhozeného bezpečnostního instruktora majora Stephena Coughlina:

„Vy si možná myslíte, že Trumpovo vítězství nebude vaším vítězstvím. Ale berte na vědomí, že jeho porážka bude i vaší porážkou.“

Trumpovi se možná ještě podaří orwellovské ministerstvo pravdy zrušit. V Evropě není, kdy by je rušil. A tak pokvetou dál.

 

psali jsme:

Benjamin Kuras: Tsunami pravicového extrémismu

 

Autor: Benjamin Kuras

Tagy článku