Osamělý vlk zaútočil na univerzitě v Ohiu. Muslimský student byl "vojákem IS"

Osamělý vlk zaútočil na univerzitě v Ohiu. Muslimský student byl &quote;vojákem IS&quote;
Autor fotografie: Rumiyah
30 / 11 / 2016, 09:15

Vyšetřovatelé prověřují, zda šlo o teroristický útok.Muslimský student se údajně radikalizoval "sám od sebe".

Somálský student, který v pondělí v kampusu státní univerzity v Columbusu v americkém státě Ohio zranil 11 lidí, byl "vojákem" Islámského státu (IS). Oznámila to dnes agentura Amak, která šíří prohlášení teroristů. Útočník, identifikovaný jako Abdul Razak Ali Artan, nejprve najel autem do lidí, kteří stáli na chodníku, pak z vozu vystoupil a napadl další lidi sekáčkem na maso. Při zásahu policie byl zabit. Zdroj: denverpost.comhaaretz.com

 

Artan, který se narodil v Somálsku, přicestoval do Spojených států v roce 2014 jako dětský uprchlík z Pákistánu, kde žil od roku 2007 do roku 2014. Na univerzitě v Columbusu studoval třetím rokem. Jeho sousedé tvrdí, že byl vždy zdvořilý a pravidelně se zúčastňoval denních modliteb v mešitě v západní části města.

Představitelé muslimských organizací a mešit  odsoudili útoky a zároveň varovali před ukvapenými závěry nebo obviňování náboženství nebo etnických skupin.

Nenávidíme vás! Islámský stát uvedl šest důvodů, kvůli kterým vede na Západě džihád

Artan na Facebooku kritizoval vměšování USA do muslimských zemí a varoval: "Ameriko! Pokud chceš abychom my muslimové přestali s útoky vlků samotážů, potom zastav boj s islámským státem. Nejsme slabí, pamatujte si to!....Každý muslim, který teď nesouhlasí s mým činem, je další buňkou, která jen čeká na signál. Ameriko, varoval jsem tě!" uvedl v úterý jeden z vyšetřovatelů.

Podle amerických expertů připomíná pondělní Artanův útok vražedné metody doporučované IS. Podle vyšetřovatelů sice nejsou důkazy o tom, že by Artan instrukce IS znal, napsala agentura AP. Odborníci nicméně upozorňují, že nový vícejazyčný časopis teroristů Rumiyah publikuje výzvy k vraždění "nevěřících" jakýmikoli zbraněmi, jež jsou v dosahu. V posledních týdnech zveřejnil podrobné instrukce, jak provést útok nožem, automobilem nebo jinými způsoby.

Video: Islámský stát posílá vzkaz všem "křižákům". I České republice

Útok v Ohiu podle bezpečnostních expertů odpovídá instrukcím IS o chování "osamělých vlků" v západních státech. Říjnové číslo časopisu Rumiyah popisovalo techniku bodných ran a další číslo vražedné operace automobilem. Minulý víkend časopis informoval o dalších možných útočných metodách, které zobrazovalo i brutální video.

Projekt teroristických časopisů není nový, ale Rumiyah je stručnější a více přímočarý, méně se pouští do teologických diskusí. Může být důležitým faktorem při přípravě teroristických útoků, uvádí AP.

Lifestylové magazíny džihádistů: "Jak vyrobit bombu u mámy v kuchyni"

Tagy článku