Oslava 17. listopadu ve stínu války mezi prezidentem republiky a pražskou kavárnou

Oslava 17. listopadu ve stínu války mezi prezidentem republiky a pražskou kavárnou
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Miloš Zeman
17 / 11 / 2016, 17:00

Dnes si připomínáme dvě významná výročí - 17. listopadu 1939 a 17. listopadu 1989. Před 77 lety byl při masové demonstraci proti nacismu zastřelen student medicíny Jan Opletal a pekařský dělník Václav Sedláček. Před 27 lety byl pak po více než 40 letech nastartován pád komunistického režimu, který se personálně a ekonomicky zcela vyčerpal.

KOMENTÁŘ

Připomínáme si tato dvě data v době nebývale rozdělené. Rozdělené na dva nesmiřitelné tábory - Hrad v čele s Milošem Zemanem a síly tzv. pražské kavárny, což jsou ti ,,nóbl" lidi, kteří odmítají s kýmkoliv cokoliv diskutovat a nikdy nepřijali fakt, že Zeman se stal prezidentem republiky.

Není pochyb o tom, že prezident je kontroverzní osobou. V mnoha věcech s ním nesouhlasím, někdy to vypadá, že pravdu musí mít jen on a nikdo jiný. Na druhé straně to, co předvádí s blížící se novou prezidenskou volbou pražská kavárna, se vymyká kromě zdravého rozumu jakýmkoliv zvyklostem. které zde máme.

Nejlepší příklad takového jednání byla oslava jiného významného svátku 28. října. Pražská kavárna napojená na ministra Daniela Herman využila pseudokauzu Brady k tomu, aby zaplnila Staroměstské náměstí a uspořádala si tak ,,malý Majdan". I když se pořadatelé distancovali od toho, že akce je namířená proti Zemanovi, proslovy jednotlivých řečníků je usvědčily o opaku.

Jiné výzvy, jak odstranit Zemana ,,suchou cestou" z Hradu, pak můžeme jasně vidět v Kroměřížské výzvě, kdy stále stejní lidé požadují dokonce zanést do příslušného paragrafu pasus, který by zakládal trestní odpovědnost prezidenta republiky. To, že je Kroměřížská výzva opět zaměřena proti Zemanovi a nikoliv proti prezidentskému úřadu, je, myslím, také každému jasné.

Polarizace společnosti je tak 27 let po pádu nenáviděného komunistickému režimu opravdu nebývalá. Přispívají k tomu samozřejmě oba tábory, pražská kavárna však v poslední době o mnoho více. Snaha vyvolávat barevné revoluce skrze různé výzvy je sice v naší době legální, ale morálně zavrženíhodným pokusem. Přispívá k ještě většímu rozdělení společnosti. S blížící se prezidentskou volbou se nepochybně napětí ještě více zvýší.

Můžeme tak zhruba  za rok očekávat další hysterické výlevy z plných hrdel představitelů pražské kavárny na prezidentovu adresu, protože v té době již bude Zeman největší chybou v politickém matrixu a vrcholně ,,antidemokratickým" politikem, kterého je třeba bez milosti odstřelit. 

Tagy článku