Oslavy nového roku očima policistů a hasičů

Oslavy nového roku očima policistů a hasičů
Autor: Hasiči Olomouckého kraje - HZSOL)|Popisek: Zásah při požáru fary v Hněvotíně 31.12.2014
01 / 01 / 2015, 13:30

1.1.2015 / Oslavy začátku nového roku jsou v naší zemi bujaré a každoročně zaměstnávají hasiče, policisty, zdravotníky i úklidové firmy. Ani letošní příchod nového roku se neobešel bez zásahů hasičů. VIDEO
Zdroj: MV-generální ředitelství HZS ČR, Policejní prezidium ČR, Hasiči Olomouckého kraje

Hasiči se nenudili

Prvních šest hodin nového roku 2015 jednotky hasičů zasahovaly u 136 událostí: 9 dopravních nehod, 21 technického zásahu a u 92 požárů. Dlouhodobý denní průměr počtu požárů byl během prvních šesti hodin nového roku překročen o 80%.

Nejvíce požárů zaznamenal za tuto dobu Moravskoslezský kraj (16 požárů), Jihomoravský kraj (16 požárů) a Ústecký kraj (15 požárů). V hlavním městě prvních šest hodin nového roku hořelo 10 krát. Nejklidnější oslavy strávili hasiči v Královéhradeckém kraji (0 požárů).

Nejvíce požárů vzniká od půlnoci do třetí hodiny ranní. Během první hodiny roku 2015 vzniklo 45 požárů, ke druhé hodině byly evidovány již 62 požáry a do třetí hodiny ranní to bylo 79 požárů.

Na nárůstu počtu požárů při oslavách nového roku má ve velké míře vliv lidská nedbalost, nesprávná manipulace s otevřeným ohněm a nedodržování bezpečnostních opatření při práci se zábavní pyrotechnikou. V mnoha případech je na vině i nadměrná konzumace alkoholu, kdy lidé přestávají být dostatečně opatrní.

Nenudili se ani policisté - na lince 158 přijali více než tři a půl tisíce oznámení.

Do bezpečnostních opatření na Silvestra se zapojily po celé republice stovky příslušníků Policie ČR, nejvíc pochopitelně v hlavním městě. Na linku tísňového volání 158 přijali operační důstojníci od včerejška do dnešního rána více než tři a půl tisíce nejrůznějších oznámení, například tady v Praze hlídky od včerejší devaténacté hodiny vyjížděly k sedmi desítkám rvaček nebo napadení. Další volání se týkala více či méně závažných výtržností, pátrali jsme po několika dětech a podobně.

Nejvíce oznámení měli jako vždy v naší metropoli a ve středních Čechách, ale také v Moravskoslezském nebo Jihomoravském kraji. Šlo zejména o stížnosti na používání zábavné pyrotechniky. Ta poničila na několika místech osobní auta, například rozbila zrcátka nebo okna.

V jiných regionech České republiky došlo také k několika násilným trestným činům, vesměs byli účastnici pod vlivem alkoholu.

Poslední den v roce policisté vyjížděli také ke sto padesáti dopravním nehodám, jedna - v Pardubickém kraji - bohužel skončila smrtí. Přesto - co se dopravy týká - měli jeden z nejklidnějších Silvestrů. 

Jak vypadal příchod nového roku u HZS vybraných krajů?

HZS Středočeského kraje

Nový rok 2015 začal pro HZS Středočeského kraje dvě minuty po půlnoci, kdy hasiči z Berouna vyjeli vysvobodit čtyři osoby ze zaseknutého výtahu v centru města. Krátce poté přijalo operační a informační středisko hned několik hlášení o požárech kontejnerů a keřů, například v Čáslavi a v Kladně. K většímu požáru garáže od zábavní pyrotechniky byly vyslány jednotky do obce Kovansko kousek od Nymburka. Pět minut před čtvrtou hodinou ranní vyjelo pět jednotek likvidovat požár chaty do Zadní Třebaně, v půl šesté pak vyjely dvě jednotky k požáru stohu u Brandýsku. Minutu po šesté hodině se požární sirény rozezněly v Poboří na Kolínsku, kde začal hořet rodinný dům.

Požár plastového kontejneru v Libereckém kraji

HZS hl. m. Prahy

Hasiči v hlavním městě evidovali zejména požáry plastových kontejnerů a požáry odpadu. Pár minut před první hodinou ranní provedli hasiči v Praze 8 násilný vstup do bytu, aby vysvobodili čtyři osoby uvízlé na balkoně. Do Dlouhé ulice v Praze 2 byly vyslány jednotky hasičů k plamenům na střeše – jednalo se o požár palet a obalů od zábavní pyrotechniky na plechové střeše. Požárem naštěstí ke škodě nedošlo. Příčinou požáru byla nedbalost při používání zábavní pyrotechniky.

HZS Plzeňského kraje

37 minut po půlnoci bylo osm jednotek požární ochrany vysláno k požáru domu v Bukovníku, okres Klatovy. Požár vznikl pravděpodobně od svíčky, která zapálila záclony, a dále se rozšířil na ostatní zařízení obytné místnosti. Škoda vzniklá požárem bude nejméně 750 tis. Kč. V době vydání této zprávy likvidace požáru ještě pokračuje.

HZS Jihomoravského kraje

První zásah jihomoravských hasičů v roce 2015 byl požár chaty v Brně Jundrově. Uvnitř chaty nebyl naštěstí nikdo nalezen.

Požár chatky v Brně Jundrově

HZS Olomouckého kraje

Výjezdy olomouckých hasičů v novém roce se svým charakterem příliš nelišily od práce jejich kolegů jinde po republice. Jednalo se o výjezdy k požárům kontejnerů na odpad, dále k požáru sazí v komíně, otevření bytu nebo sundání prstýnku z ruky.

Podívejte se na nejnovější zásah hasičů při požáru rodinného domku v Hnojicích 1.1.2015 (zdroj: Hasiči Olomouckého kraje - HZSOL)

Zásah při požáru fary v Hněvotíně 31.12.2014 (zdroj: Hasiči Olomouckého kraje - HZSOL)

Psali jsme také:

Za požár bytu mohl adventní věnec - škoda je 800 tisíc korun

Prosincové požáry si již vyžádaly 14 lidských životů

Advent je tady - nebezpečí požáru vzrůstá. Jak rychle vzplane vánoční stromek?

Nové požární detektory Bosch zvyšují účinnost detekce

Rozšíření rozsahu funkcí ústředen systémů signalizace vloupání a napadení AMAX

Výsledky odborné soutěže o nejlepší exponát FSDays AWARD 2014 + VIDEO

Bosch rozšiřuje portfolio řady Amax

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace