Osmnáctiletý střelec v Mnichově zabil devět lidí, sám zemřel

Osmnáctiletý střelec v Mnichově zabil devět lidí, sám zemřel
23 / 07 / 2016, 08:45

Mnichov 23. července (ČTK) - Střelec v Mnichově v pátek zabil devět lidí a dalších 21 zranil, sám nakonec přišel o život.

Podle policie čin spáchal osmnáctiletý Němec íránského původu, který žil nejméně dva roky v Mnichově a policii nebyl dosud znám. Vyšetřovatelé zatím nedokážou říct, zda byla střelba teroristickým útokem nebo činem šílence. Kvůli incidentu se dnes sejde bavorská vláda i německá bezpečnostní rada státu.

Mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä oznámil, že se nepotvrdily informace o až třech střelcích. Jediným pachatelem byl osmnáctiletý muž, který začal střílet v oblasti obchodního střediska Olympia na severozápadě Mnichova. Mezi jeho oběťmi jsou i děti a nezletilí.

Andrä uvedl, že zatím nelze říct, zda šlo o terorismus nebo o čin šílence. "Tato otázka je spojena s motivem (činu) a o tom zatím nedokážeme nic říct," uvedl policejní prezident. Sám zatím nevidí žádné paralely s případem z počátku týdne, kdy sedmnáctiletý migrant napadl sekerou a nožem pět lidí ve vlaku do Würzburgu.

Podle deníku Bild policisté během noci prohledali byt, v němž střelec žil se svými rodiči. Otec útočníka během noci vypovídal na mnichovském policejním ředitelství. Sousedé popsali Bildu útočníka jako "klidný typ" člověka.

Přestože policie teroristický motiv zatím nepotvrdila, francouzský prezident François Hollande už takto událost nazval.

"Teroristický útok, který zasáhl Mnichov a při němž bylo zabito mnoho lidí, je odporný čin vedený s cílem vyvolat po jiných zemích i v Německu strach," citoval ho deník Die Welt. Hollande chce dnes o situaci mluvit s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

V Mnichově v pátek večer a v noci na dnešek zasahovalo na 2300 policistů. Kromě bavorských se zapojily i speciální jednotky z Bádenska-Württemberska, Hesenska a Rakouska. Andrä uvedl, že situace ve městě je nyní bezpečná.

Po 01:00 SELČ policie odvolala varování před vycházením na ulice a povolila obnovení provozu nočních linek hromadné dopravy. Od dnešního rána jezdí také metro a příměstská železnice, jejichž provoz se zastavil krátce po útoku.

Kvůli evakuaci hlavního nádraží a zastavení železničního provozu mnoho lidí v Mnichově uvízlo. Státní úřady jim nabídly možnost přenocování v sídle bavorské vlády a v budově zemského parlamentu. Nabídky k přespání se šířily i na twitteru s hashtagem #OffeneTür, předkládaly je soukromé osoby, ale třeba i mnichovské mešity. Společnost Deutsche Bahn umístila na nádraží na okrajích města vlaky s lehátkovými vagóny.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.