OSN bude žádat země Evropské unie, aby přijaly uprchlíky z Blízkého východu!

OSN bude žádat země Evropské unie, aby přijaly uprchlíky z Blízkého východu!
Autor: Mohamed Azakir / World Bank, UNHCR UN Refugee Agency|Popisek: Syrian Refugees Face an Uncertain Future
05 / 01 / 2015, 06:00

5.1.2015 / V sobotu večer to znovu potvrdila mluvčí Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
Foto: Mohamed Azakir / World Bank, UNHCR UN Refugee Agency

Na otázku moderátora Alexe Thomsona z Channel Four News, co se stane s 360 uprchlíky z pirátské lodi, která je přivezla k italským břehům, odpověděla Carlotta Sami:

"Mnozí z nich byli přivítáni v sobotu večer italskými úřady. Budou ubytování v přijímacích střediscích a někteří z nich budou hospitalizováni. Je mezi nimi mnoho dětí. Jsou to Syřané a mezi nimi je také pár Palestinců a pravděpodobně jsou ochotní pokračovat ve své cestě. Chtějí Itálii opustit, chtějí se dostat do severní Evropy a chtějí si zrekonstruovat svůj život."

Na otázku, co by měla Evropská unie pro uprchlíky dělat, odpověděla Carlotta Sami:

"Zaprvé mi dovolte říci, že neexistují slova, jimiž by se dalo popsat, jak dojemné je poslouchat lidi, kteří byli nuceni podstoupit tuto cestu. Snaží se uprchnout před válkou a jediné, co mohou udělat, je překročit Středozemní moře za těchto strašlivých, opravdu strašlivých podmínek. To je nepřijatelné. Něco se musí udělat. Vysoký úřad OSN pro uprchlíky navrhl několik priorit. Ale nejdůležitější jsou dvě. Jedna, pokračovat se záchrannými akcemi ve Středozemním moři efektivním způsobem. Za druhé, dovolit uprchlíkům, kteří prchají před válkou, především Syřanům a Iráčanům, aby přicestovali do Evropy legálním a bezpečným způsobem. Neměli by být nuceni ohrožovat své životy tímto způsobem. To není pro Evropskou unii přijatelné…Zaprvé musí Evropská unie zvýšit počet míst pro trvalé přijímání uprchlíků k usazení v EU, poskytnout humanitární víza, poskytnout volný vstup do zemí EU pro lidi, kteří mají velké problémy, a sponzorovat studenty, aby mohli pokračovat ve svém studiu, samozřejmě. Toto lze učinit na základě sdílené odpovědnosti. Na základě principu solidarity."

„Proč by to měla dělat Evropská unie? Proč by neměly především pomáhat země, které sousedí se Sýrií? Vím, že Libanon a Jordánsko samozřejmě pomáhají, nemohly by i další země v té oblasti udělat víc?“zeptal se moderátor.

Carlotta Sami: "No, víte, Libanon, Jordánsko a Turecko, jsou po čtyřech letech války doslova zaplaveny vlnami uprchlíků. Libanon má 4 miliony obyvatel a stará se o 1,5 milionu uprchlíků. Turecko je ve stejné situaci, Jordánsko také. Ve srovnání s tím dělá Evropa mnohem méně. V Evropě je jen asi 150 000 syrských uprchlíků. Takže si myslíme, že se musí něco udělat. Odstrašování lidí nestačí. Toto jsou lidé, kteří prchají před válkou. Jestliže jim zavřete dveře, vlezou k vám oknem. Ale nemůžeme přijmout, aby byla takto ponižována jejich důstojnost. Nemohou se dopravovat do Evropy na těchto lodích, kde při tom riskují život."

Celý rozhovor Carlotty Sami pro Channel Four News na videu.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace