OSN kritizuje Česko: Jsme prý islamofobní a diskriminujeme Romy

OSN kritizuje Česko: Jsme prý islamofobní a diskriminujeme Romy
Autor fotografie: Pixabay/geralt
28 / 08 / 2015, 22:30

V pravidelné zprávě, kterou Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace vydal dnes, Česku vytýká i nadměrně dlouhé držení žadatelů o azyl v nevyhovujících podmínkách.

Výbor vyjádřil znepokojení nad výrazným zvýšením počtu takzvaných sociálně vyloučených lokalit s převážně romskou populací. Jejich počet prý vzrostl ze 330 lokalit se 60 000 až 80 000 obyvateli v roce 2005 na 606 lokalit s 95 000 až 115 000 obyvateli v roce 2014. Tyto lokality se přitom před deseti lety nacházely ve 167 obcích, loni už byly ve 297 obcích. Informaci zveřejnil server ParlamentniListy.cz.

Život ve vyloučených lokalitách má přitom negativní dopady na zaměstnanost Romů, kvalitu bydlení, zdravotní péči a další veřejné služby i na vzdělávání, upozorňuje zpráva. Výbor proto české vládě doporučuje mimo jiné postihovat obce, které diskriminují nebo segregují Romy.

Bezpečnostní riziko - sociálně vyloučené lokality. Kšefty s ubytovnami?

Znepokojen je výbor OSN také nepoměrně vysokou mírou nezaměstnanosti mezi Romy, zvláště pak romskými ženami a mladými lidmi. Proto doporučuje kromě jiného podporu zaměstnávání Romů ve veřejném i soukromém sektoru.

Dalším problémem je podle výboru odloučenost romských dětí ve školství. „Romské děti jsou nadále oddělovány v běžném vzdělávacím systému, přičemž mnoho z nich končí v čistě romských nebo téměř romských školách kvůli hluboce zakořeněným negativním předsudkům vůči nim a neochotě školských úřadů a neromských rodičů dávat své děti do škol s romskými dětmi,“ konstatuje výbor ve své zprávě.

Výbor proto doporučuje, aby český stát podnikl všechna nezbytná opatření k tomu, aby romské děti zůstávaly s ostatními žáky v běžných školách. Stát má také čelit negativnímu vnímání romských dětí mezi učiteli, školskými úřady a také mezi neromskými dětmi a jejich rodiči.

Druhá nejrozsáhlejší část výtek výboru OSN pro odstranění rasové diskriminace se týká obecně sílících projevů nesnášenlivosti vůči cizincům v České republice a zacházení úřadů se žadateli o azyl.

Zpráva upozorňuje na „šíření předsudků a stereotypů panujících vůči uprchlíkům a žadatelům o azyl, zvláště mezi mladými lidmi, a také na napadání těch, kteří práva cizinců brání. Znepokojena je OSN šířením islamofobie prostřednictvím skupin, jako je Islám v České republice nechceme!, kterou prý otevřeně podporují někteří politici.

Prezident Zeman podpořil aktivity IVČRN. "Já také nechci islám v České republice."

Také média v Česku prý „nadměrně zdůrazňují etnický původ a národnost nečeských občanů ve zpravodajství o trestných činech“.

Německá veřejná televize odmítla zveřejnit pátrání po pachateli znásilnění, protože byl černé pleti.

Výbor dále vyjádřil znepokojení nad tím, že žadatelé o azyl včetně nezletilců bývají zadržováni příliš dlouho, a to ve špatných životních podmínkách. Stát kromě toho údajně vydává příkazy k vyhoštění imigrantů bez platných dokladů ještě předtím, než zaregistrují jejich žádosti o azyl.

Ministerstvo vnitra postupuje v souladu se zákonem o pobytu cizinců

Výbor naopak vítá, že Česká republika v poslední době přijala některé postupy a plány na odstranění diskriminace, jako jsou strategie integrace Romů do roku 2020 nebo strategie migrační politiky.

Českou republiku však výbor pranýřuje za údajný nedostatek spolehlivých socioekonomických dat týkajících se etnických menšin a cizinců a také za malé kompetence veřejného ochránce práv.

Ombudsmanka trvá na přijetí uprchlíků do ČR a nejen to...

Tagy článku