OSN schválila vyslání dalších 4 000 jednotek do Jižního Súdánu

OSN schválila vyslání dalších 4 000 jednotek do Jižního Súdánu
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: válka
14 / 08 / 2016, 08:30

OSN rozhodla v pátek na svém zasedání vyslat 4 000 jednotek na území válkou zmítaného Jižního Súdánu. Tam se nanovo rozzuřily nové boje.

Mluvčí prezidenta Salva Kiira v odpovědi na usnesení OSN reagoval tím, že vláda Jižního Súdánu nebude rozhodnutí akceptovat a ani s jednotkami spolupracovat.

Mluvčí prohlásil, že rozhodnutí OSN je velmi nešťastné a prezident Jižního Súdánu nedovolí, aby ,,byla země převzata jednotkami OSN". Mluvíč dodal, že žádná jednotka pod praporem OSN, jež se bude zašťitovat jako ,,ochránce Juby" (metropole Jižního Súdánu), nebude v zemi přijata.

Jednotky OSN budou vysazeny mimo jiné právě v Jubě a budou zde chránit letiště a zároveň se snažit zajistit bezpečí a volný pohyb lidí mířících do města i z něj.

Vláda Jižního Súdánu však poukazuje na to, že v zemi je již 12 000 jednotek OSN a další vyslání již podkopává suverenitu vlády.Kromě toho jsou tyto jednotky kritizovány, že stejně nezabránily krveprolití a nedokázaly ochránit civilisty před přímými dopady občanské války.

V Jižním Súdánu se po krátké pauze znovu rozhořely boje, hlavně v jeho metropoli Jubě. Ozbrojené střety mají i etnické pozadí, protože prezidenta Kiira podporují příslušníci jeho kmena Dink, na druhé straně stojí za Riekem Macharem, který proti Kiirovi bojuje, kmen Nuerů.

 

Zdroj: aljazeera.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.