OSN: Statisíce uprchlíků v Libyi je na cestě do Evropy. "Vracejte je zpět," tvrdí rakouská europoslankyně

OSN: Statisíce uprchlíků v Libyi je na cestě do Evropy. &quote;Vracejte je zpět,&quote; tvrdí rakouská europoslankyně
Autor fotografie: Agentura FRONTEX
16 / 09 / 2016, 06:45

V Libyi čeká v současné době na 235.000 uprchlíků, kteří se chystají dostat přes Středozemní moře do Itálie. Europoslankyně za stranu Svobodných má jasno, stejně jako britský ministr zahraničí.

Řím - Uvedl to zmocněnec OSN pro Libyi Martin Kobler v rozhovoru, který dnes otiskl italský deník La Stampa. Kobler rovněž opět apeloval na obnovení právního státu v Libyi, právě politická nestabilita země přispívá k růstu migrační vlny z této severoafrické země.

"Podle mých údajů je tam 235.000 migrantů, kteří čekají na příležitost jet do Itálie. A oni to udělají," uvedl v rozhovoru s italským deníkem Kobler. Letos připlulo do Itálie přes Středozemní moře z Libye na 128.000 migrantů.

Saláfisté z hnutí Boko Haram míří mezi uprchlíky do Evropy

Problém podle Koblera však není jen v politické nestabilitě v Libyi, ale i v chudobě zemí, odkud migranti do Libye a pak dále do Evropy přicházejí. "Mluvil jsem se Senegalci či lidmi z Guineje-Bissau a všichni mi řekli, že utíkají, protože doma nemají co jíst," řekl zmocněnec OSN pro Libyi.

Mezitím šéf britské diplomacie Boris Johnson prohlásil, že lodě plné migrantů by měly být vraceny zpět do Libye. Podle něj by námořní síly Evropské unie, které jsou rozmístěny ve Středomoří, měly zabránily tomu, aby se plavidla uprchlíků dostala až do Itálie. Jenomže lodě, kteé se dostanou do mezinárodních vod, nelze vracet zpět do Libye a navíc libyjská vláda nedala souhlas plavidlům EU ke vstupu do libyjských výsostných vod. Zdroj: express.co.uk 

Libye je od svržení Muammara Kaddáfího v roce 2011 roztříštěná. V zemi se vytvořily dvě vlády a dva parlamenty, čehož využili radikálové z organizace Islámský stát (IS), kteří se nyní snaží dobýt další území poté, co ovládli rozsáhlé oblasti v Sýrii a v Iráku. Letos se v Libyi ujala úřadu vláda národní jednoty, jíž ale minulý měsíc parlament nedal důvěru.

Středo-pravá koalice v Evropském parlamentu navrhla uzavření dohody se severoafrickými zeměmi, odkud přichází do Evropy nejvíce běženců, podobnou té, která byla uzavřena s Tureckem.

"Chcete-li zastavit nekontrolovatelný příliv uprchlíků do evropských zemí, musíme změnit naší migrační politiku. Jednou z možností je uzavření vstupu do zemí EU, a posílat uprchlíky zpět do třetích zemí," uvedl zdroj v Europarlamentu agentuře Izvestija.

"Španělský parlament již schválil deportaci uprchlíků zpět do Maroka. Podobný mechanismus musíme zavést i ve spolupráci se severoafrickými zeměmi," uvedla europoslankyně Barbara Kappel z rakouské strany Svobodných. Podle ní potřebuje EU "posílat uprchlíky zpět, odkud přišli," a zvláště ze severoafrických zemí. "Španělská pohraniční stráž vrací uprchlíky zpět a totéž by měla dělat Itálie s plavidly uprchlíků, která ročně přepraví k evropským břehům statitisíce lidí, prchajících před válkou." 

 

Tagy článku