OSN: V pohybu je rekordní počet uprchlíků

OSN: V pohybu je rekordní počet uprchlíků
Popisek: Ilustrační foto
20 / 06 / 2016, 13:15

Počet uprchlíků a lidí prchajících ze svých domovů po celém světě dosáhl nového rekordu – na konci roku 2015 to bylo 65,3 milionu lidí. Tuto informaci dnes sdělilo OSN.

Migrační krize v Evropě, nejhorší od druhé světové války, je jen jednou částí rostoucího přílivu lidské bídy. Celosvětově prchá téměř jedno procento lidstva.

"Toto je poprvé, co byl překročen práh 60 milionů lidí," řekla agentura OSN pro uprchlíky. Číslo bylo zveřejněno u příležitosti Světového dne uprchlíků.

Jak konflikty a pronásledování zvyšuje počet lidí na útěku, anti-migrační politické síly snižují vůli přesídlit uprchlíky, řekl šéf UNHCR Filippo Grandi.

"Ochota národů spolupracovat nejen kvůli uprchlíkům, ale v kolektivním lidském zájmu je to, co je dnes testováno," řekl Grandi.

Počet vysídlených lidí v celosvětovém měřítku vzrostl během roku 2015 o 5,8 milionu lidí podle údajů OSN. Populace lidstva na Země je 7.349 miliardy lidí a podle OSN je každý 113 člověk na planetě vysídlen nebo uprchlík. Celkem je to více lidí, než počet obyvatel Velké Británie či Francie a podle UNHCR je míra rizika absolutně bezprecedentní.

Počty rostou od poloviny 90. let, ale tempo růstu skočilo od vypuknutí občanské války v Sýrii v roce 2011. Z celkového počtu 65.3 miliónu lidí, 40.8 zůstalo v jejich vlastní zemi, 21,3 milionů uprchlo přes hranice a nyní jsou uprchlíky.

Palestinci jsou největší skupinou uprchlíků s více než pěti miliony, další je Sýrie s 4,9 milionu uprchlíků, následovaná Afghánistánem (2,7 milionu) a Somálskem (1,1 milionu).

Znepokojující směs faktorů, vedla k růstu pohybu lidí a zároveň zužuje prostor pro přesídlení uprchlíků, píše se ve zprávě OSN.

"Situace, které způsobují velké uprchlické odlivy, trvají déle," řekl agentura, a míněny byly například krize trvající již déle než 30 let v Somálsku a Afghánistánu.

Nové a intenzivní konflikty, stejně jako spící krize, dále umocňují krizi, řekl UNHCR a poukázal vedle Sýrie na jih Súdánu, Jemen, Burundi a Středoafrické republiky. Kromě uprchlických hotspotů na Středním východě a v Africe, UNHCR řekl, že existují i znepokojující známky krize ve Střední Americe, kde roste počet lidí prchajících před násilím gangů, což vedlo k nárůstu o 17 procent těch, kteří opouštěli své domovy v roce 2015.

Rostoucí potřeba přesídlit ty, kteří čelí pronásledování, ale naráží na nejasné odpovědi.

"Rychlost, hledání řešení pro uprchlíky a vnitřně vysídlené osoby má klesající trend od konce studené války," řekl agentura OSN.

Podle Jana Egelanda, šéfa Norské rady pro uprchlíky norské a seniorního diplomata OSN, jsou uprchlíci "oběťmi obecné ochrnutí" mezi národy, kteří neplní své povinnosti, vůči světově nejzranitelnějším.

Zdroj: Middle East Eye

Tagy článku