OSN varuje Turecko: Erdoganovy vládní čistky porušují mezinárodní právo, dochází k týrání a mučení

OSN varuje Turecko: Erdoganovy vládní čistky porušují mezinárodní právo, dochází k týrání a mučení
20 / 08 / 2016, 10:00

Organizace spojených národů dnes varovala tureckou vládu a prezidenta Erdogana, rozsáhlé čistky a zatýkání po neúspěšném puči "jdou nad rámec toho, co ještě může být ospravedlněno" a může dojít k porušování mezinárodního práva.

Celkem bylo zadrženo už 40.029 lidí, z toho 20.355 jich bylo umístěno do vazby, uvedl ve středu premiér Binali Yildirim. V rámci čistek ve státní správě přišlo o práci téměř 80 000 zaměstnanců včetně soudců, prokurátorů, policistů, úředníků nebo učitelů. Zdroj: lidovky.cz

Turecká vláda také zakázala činnost více než 130 sdělovacích prostředků a desítky novinářů jsou zadržovány. Současně dochází v zemi k mučení a zneužívání vězněných.

Turecké úřady získávají díky vyhlášení výjimečného stavu stále větší pravomoci, a vláda se  nyní odvolává na článek 4 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech (ICCPR), který umožňuje, aby byly dočasně omezeny "veřejné svobody".Turecko současně porušuje i svoje závazky vyplývající z Evropské úmluvy o lidských právech. Zdroj: independent.co.uk

Skupina odborníků z Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) kritizovala čistky v armádě, médiích, ve školství i ve spravedlnosti. Devatenáct zvláštních zpravodajů uvedlo, že turecká vláda použila v zemi "nebývalou administrativní sílu, která měla vliv na dodržování základních lidských práv" a podotýkají, že odvolání na článek 4 není v tomto případě možné akceptovat. "Není možné připustit, aby byla porušována základní lidská práva, jako právo na život, zákaz mučení, právo na řádný proces, zákaz diskriminace nebo ochranu práv přesvědčení a názoru."

V následujícím videu jsou záběry z údajného týrání zatčených osob, včetně tureckých vojáků (upozorňujeme, že video obsahuje velmi drastické záběry)

 

 

Tagy článku