OSN vzkazuje EU: "Uprchlíky vyhošťovat nesmíte! Porušujete mezinárodní smlouvy"

OSN vzkazuje EU: &quote;Uprchlíky vyhošťovat nesmíte! Porušujete mezinárodní smlouvy&quote;
Autor: OSN|Popisek: Ilustrační foto
09 / 03 / 2016, 10:30

Plán Evropské unie na deportace uprchlíků zpět do Turecka je podle OSN v rozporu s mezinárodním i evropským právem.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu dnes po setkání se svým řeckým protějškem Alexisem Tsiprasem zopakoval, že jeho země je připravena brát zpátky uprchlíky, kteří proniknou na řecké území. Informovala o tom agentura DPA. Davutoglu tak potvrdil předběžnou dohodu, k níž dospěl pondělní summit EU s Ankarou a jejíž detaily mají být hotovy do dalšího summitu EU příští týden.

"Turecko bude brát zpátky uprchlíky," řekl po setkání s Tsiprasem turecký premiér. Ihned však dodal, že za to ale musí EU vzít stejný počet uprchlíků přímo z tureckého území.

Ankara v pondělí v Bruselu navrhla, že bude přebírat syrské migranty z řeckých ostrovů, pokud EU za každého z nich přesídlí do unie z Turecka jednoho Syřana s právem na azyl. Tento model je namířen proti pašerákům lidí, kteří v současnosti vydělávají na tom, že uprchlíky ze Sýrie i dalších zemí, kterým se podařilo proniknout do Turecka, za úplatu riskantně převážejí na člunech na řecké ostrovy.

Agentura pro uprchlíky UNHCR označila tento plán EU a Turecka za porušení všech mezinárodních smluv a především je v rozporu s Evropskou úmluvou o lidských právech. Uvedl to v Ženevě v úterý regionální ředitel UNHCR pro Evropu Vincent Cochetel.  Informaci zveřejnil server newsweek.com. "Tato dohoda, která se má vztahovat na všechny cizince z třetích zemí, není v souladu ani s evropským ani s mezinárodním právem," řekl Cochetel.

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace