Osobní bankroty policistů, hasičů i příslušníků vězeňské služby- ostuda a bezpečnostní riziko tohoto státu!

Osobní bankroty policistů, hasičů i příslušníků vězeňské služby- ostuda a bezpečnostní riziko tohoto státu!
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
22 / 11 / 2014, 19:00

22.11.2014 / V některých krajích je až sto příslušníků bezpečnostních sborů v osobním bankrotu. I to zaznělo na čtvrteční diskuzi v poslanecké sněmovně.

O tom, že se konečně otevřeně hovoří o obrovských finančních problémech všech příslušníků bezpečnostních sborů jsme už na našich stránkách psali (Policisty, hasiče a vězeňské dozorce ohrožují exekuce nebo Platy hasičů a policistů - mýty a fakta). 

O diskuzi, která se uskutečnila díky iniciativě poslanců Zdeňka Ondráčka a Davida Kádnera, jsme psali v našem článku Příslušníci bezpečnostních sborů dostanou peníze zpět. Co při ní například zaznělo?

Poslanec Zdeněk Ondráček: "V některých krajích je až sto příslušníků bezpečnostních sborů na okraji osobního bankrotu."
Předseda UBS Jiří Vítek: "Ministr vnitra slíbil 8% do konce roku, ale slib nedodržel. Jak dlouho budeme čekat?"
Místopředseda NOS PČR JUDr. Tomek: "To mají naší příslušníci pořád čekat? Když jim tehdejší vláda snížila platy, neptala se, jak s nimi vyžijí...Dalším problémem je neproplácení 150 hodin přesčasů nebo odměňování za službu ve svátky. Zamysleme se konečně nad jejich spravedlivým odměňováním".
Místopředseda NOS PČR Ing. Burda: "Od roku 2010 je to poprvé, co se otevřeně hovoří o obrovském propadu platů. Změna by měla být rychlejší, trpělivost nám dochází."

Diskuze u kulatého stolu ve sněmovně

Podívejte se na skutečný propad platů policistů, hasičů a vězeňských dozorců, i o tom se totiž mluvilo a zazněl jednoznačný závěr: je nutné urychleně tuto situaci řešit, protože se jedná o obrovské bezpečnostní riziko tohoto státu.

Reálný propad platů

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR, podklady pro diskuzi

V letošním roce je reálný propad příjmů bezpečnostních sborů o 23 procent proti roku 2009 a příští rok stále ještě o 20%. Není výjimkou, že se rodinné rozpočty v některých případech propadly až o 8 tisíc korun měsíčně, pokud jsou oba manželé ve služebním poměru. Tyto rodiny se dostaly do dluhové pasti, kdy nejsou schopny splácet svoje závazky. V některých krajích je evidováno několik desítek případů, kdy policista, hasič nebo vězeňský dozorce musel vyhlásit osobní bankrot.

Poslanci ani zástupci ministerstev  a odborových svazů nechtějí už dál tuto situaci tolerovat, protože situace se nelepší a stále další a další příslušníci se dostávají do existenčních problémů. Je totiž otázkou, ne zda, ale kdy se situace vymkne kontrole a tito příslušníci se začnou dopouštět trestných činů včetně korupce. A to jen proto, aby přežili oni i jejich rodiny. Zoufalí lidé totiž dělají zoufalé věci.  

Všichni tito příslušníci totiž se svým vstupem do služebního poměru očekávali, že budou mít jako "služebníci státu" alespoň garantovaný příjem, který kompenzuje mnohem vyšší rizika služby než u běžných občanů. "To nejhorší na čem můžeme šetřit, je bezpečnost tohoto státu." řekl ministr vnitra Milan Chovanec na úterní tiskové konferenci.

Psali jsme také:

Zákon o služebním poměru potřebuje změnu. Výsluhy nejsou vyvážené

Příslušníci bezpečnostních sborů dostanou peníze zpět.

Policisty, hasiče a vězeňské dozorce ohrožují exekuce

Platy hasičů a policistů - mýty a fakta

Premiér a ministr vnitra vyjednali více peněz na platy pro policisty a hasiče

Jak je to s "navýšením" platů u bezpečnostních složek

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace