Ostré hraniční střety mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Na místě jsou mrtví

Ostré hraniční střety mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Na místě jsou mrtví
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo
16 / 11 / 2021, 19:30

Na hranicích mezi Arménií a Ázerbájdžánem probíhají prudké boje, Jerevan hlásí mrtvé.

Ostré boje dnes probíhají na hranici mezi Ázerbájdžánem a Arménií, informovala BBC. Jerevan hlásí několik mrtvých a zraněných, naopak Ázerbájdžán ,,pouze" dva zraněné. Obě strany se obviňují, kdo začal první s útoky.

Podle Arménie to byly právě ázerbájdžánské jednotky, které začaly nové boje, v jejichž důsledku mohlo zemřít až 15 arménských vojáků. Na druhé straně Ázerbájdžán prohlásil, že jeho jednotky pouze odpověděly na arménský útok na své pozice, který přišel jako první.

Arménie v důsledku vyostřené situace požádala svého spojence Rusko, které má v zemi svou vojenskou základnu o pomoc v duchu dohody z roku 1997 v bránění své teritoriální svrchovanosti, protože se obává další eskalace bojů ve svůj neprospěch.

K ukončení bojů dnes vyzval šéf Evropské rady Charles Michel, který o vývoji už jednal s arménským premiérem Nikolem Pašinjanem a ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem.

Znesvářené státy tak znovu bojují, nejhlasitěji to bylo naposled právě před rokem, kdy probíhaly tvrdé střety o Náhorní Karabach. Za ně zaplatilo životem kolem 6 000 lidí. Ázerbájdžán, Arménie a Rusko následně podepsaly dohodu o ukončení bojů, která má však spíše charakter křehkého příměří. Dalo se tedy očekávat, že nové boje propuknou v blíže neurčené budoucnosti znovu.

 

Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace