Ostrý start nového pána Bílého domu

Ostrý start nového pána Bílého domu
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Donald Trump
31 / 01 / 2017, 17:00

KOMENTÁŘ

Upřímně, čekal někdo tak ostrý start Donalda Trumpa? Asi málokdo. Nový šéf Bílého domu si již stačil poštvat proti sobě některé novináře, podepisuje v raketovém tempu exekutivní příkazy či rozhádal se s mexickým prezidentem Enriquem Nietem. A to je teprve začátek.

Co je však podstatné, v případě imigrace plní své předvolební sliby poměrně rychle. Podepsal tento týden příkaz, aby se pravidelně zveřejňovaly zločiny, jichž se na americké půdě dopustí imigranti. Navíc chce zakročit i proti těm městům, kteří nejsou schopni ilegály deportovat.

Dalším exekutivním příkazem nebudou občané sedmi Trumpem vybraných muslimských zemích vpuštěni na americkou půdu. Dají se čekat diplomatické roztržky i ústavní žaloby. Každopádně je to docela slušný start na to, že Trump není oficálně ve funkci ani dva týdny.

Překypující Trumpova energie však na druhou stranu odhaluje jeho slabé stránky. Tou je menší vůle či konsensus se dohodnout se svými názorovými oponenty.  Viděli jsme to u umělé kauzy celkové návštěvy Trumpovy inaugurace, problému Číny i tajných služeb, kde, pravda, nový americký prezident učinil smířlivé gesto. Zde všude zvlášť vyniká Trumpův narcismus.

Trump však nenechává nikoho na pochybách, že bude méně mluvit, ale o to více konat. Otázkou zůstává, jestli to ve finále (za čtyři roky) voliči ohodnotí pozitivně. Zatím se ovšem zdá, že razantní nástup prezidenta Trumpa značně pročeřil stojaté vody americké politiky. Ať už pozitivně či negativně.

 

psali jsme:

Trump bude zveřejňovat seznam zločinů páchaných migranty

Amerika na prvním místě. Jako vždy

Tagy článku