Ostuda Evropské komise: Střelec z Mnichova koupil zbraně na Darknetu, nelegálně, bez problémů

Ostuda Evropské komise: Střelec z Mnichova koupil zbraně na Darknetu, nelegálně, bez problémů
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
17 / 08 / 2016, 14:45

Střelné zbraně se ve velkém prodávají nelegálně na Darknetu. Pořídil si je i útočník z Mnichova. Ale Evropská komise chce dál odzbrojovat držitelé zbrojních průkazů a majitele legálně držených střelných zbraní.

Berlín - Střelec z Mnichova, který v červenci v nákupním středisku zabil devět lidí a poté spáchal sebevraždu, zaplatil za zbraň a náboje 4350 eur (118 tisíc korun), uvedlo dnes na tiskové konferenci státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem. Prodejce zbraní policie v úterý zatkla. K muži se dostala díky jeho předchozím obchodům. Prodával zbraně 62letému účetnímu i 17letému studentovi.

Útok neměl politický motiv a nešlo ani o teroristický čin. Na tiskové konferenci to 23. července řekl mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä. Podle něj z dosavadního vyšetřování ani nevyplývá, že měl útočník napojení na uprchlíky nebo radikály z takzvaného Islámského státu (IS).

Osmnáctiletý David Ali Sonboly, který v Mnichově vraždil, se podle vyšetřovatelů s jedenatřicetiletým prodejcem zbraní sešel dvakrát. Poprvé od něj 20. května za 4000 eur koupil na Slovensku vyrobenou pistoli Glock 17 a 100 nábojů, podruhé 18. července 350 nábojů za 350 eur. Prodej domluvili přes takzvaný Darknet, obtížně přístupnou, anonymní část internetu využívanou mimo jiné k nelegálním obchodům.

Nový návrh Směrnice o nabývání a držení zbraní je o 80 % lepší než ten původní

Darknetu nezaměstnaný ilegální obchodník se zbraněmi využíval běžně. V minulosti tak v hesenském Marburgu, kde ho v úterý zatkla speciální jednotka policie, směnil zbraně a náboje s 62letým účetním ze Severního Porýní-Vestfálska. Zbraň a náboje v červenci prodal také teprve 17letému studentovi z Hesenska.

Když pak pokoj studenta, který žije u rodičů, v noci na 3. srpna prohledala policie, našla celý arzenál zbraní, mimo jiné pistoli typu Walther PK 380, čtyři revolvery, tři další zbraně různých kalibrů i pět kilo střelného prachu. Vyšetřovatelé ale nemají žádné indicie, že by se je mladík chystal použít.

Evropská unie se bojí vlastních občanů, tak je dnes odzbrojila

Díky těmto obchodům, na které policie přišla, se vyšetřovatelům podařilo navázat kontakt s prodejcem zbraní. Domluvila s ním fingovaný obchod, když předstírala zájem o dvojici zbraní a nábojů v hodnotě 8000 eur (asi 216 tisíc korun).

Jedenatřicetiletého muže, který už v předchozí komunikaci připustil, že Sonbolymu prodal zbraň, policie zatkla v úterý. Obchodník měl přitom u sebe pro osobní ochranu ilegálně drženou střelnou zbraň.

Muž vyšetřovatele posléze navedl k dalším zbraním, které v bedně zakopal poblíž dálnice u Kolína nad Rýnem. Policisté v bedně skutečně našli zbraně, včetně poloautomatických, a munici. V úterý také podle státního zástupce Alexandera Badleho zatkli mužovu jedenatřicetiletou přítelkyni. Posléze ji ale propustili, protože se nedomnívají, že by byla do obchodu přímo zapletena.

Zbraně nepatří do rukou legálních držitelů zbrojních průkazů?

Sonboly, Němec s íránskými kořeny, vraždil 22. července u mnichovského nákupního centra Olympia. Vyšetřovatelé už dříve uvedli, že byl příznivcem krajní pravice a vybíral oběti, které vypadaly jako přistěhovalci. Nyní server Spiegel Online napsal, že střelec po útoku zamířil do blízkého domu. Na jeho schodišti potkal několik obyvatel, na které ale nezaútočil. Posléze se skryl v garáži domu, kterou po delší době opustil. Když pak narazil na policisty, zastřelil se.

"Všechny střelné zbraně je potřeba zakázat! Všechny civilisty odzbrojit!"

Na základě těchto informací se jenom potvrzuje, že návrh Evropská komise na "odzbrojení" vlastních občanů je neskutečně "pitomý" - s tímto návrhem přišli bruselští úředníci jen několik dnů (!) po teroristických útocích v Paříži 13. listopadu.
Všechny související články a příslušnou legislativu naleznete pod tagem: STŘELNÉ ZBRANĚ nebo v sekci LEGISLATIVA

 

Tagy článku