Ostuda konzulátu ČR v Hanoji: Omdlení a Infarkt zabírá, jinak vízum nedostanete

Ostuda konzulátu ČR v Hanoji: Omdlení a Infarkt zabírá, jinak vízum nedostanete
Autor fotografie: migraceonline.cz
06 / 01 / 2017, 11:00

Předseda česko-vietnamské společnosti v České republice Marcel Winter se rozhodl informovat poslance Parlamentu o neschopnosti českého konzulátu v Hanoji.

 

Konzuláty České republiky na Ukrajině a hlavně pak ve Vietnamu zažívají v souvislosti se žádostmi o pracovní vízum v tuzemsku peklo. Podle Wintera minulý týden doslova riskovali svůj život před konzulátem tři vietnamští žadatelé, kteří byli už předem vybráni při praktických zkouškách v Hanoji personálním ředitelem společnosti Svitap Vladimírem Malým.

psali jsme: Počet cizinců v ČR od roku 1989 stoupl více než třináctinásobně. Zatím ...

 

„ Mohu potvrdit, že jsme měli domluveno celkem deset pracovníků z Vietnamu a první žádosti, jsme podávali už v květnu 2016, ty ale navíc propadly. Ty tři šťastlivce, kteří se na konzulát  dostali, čeká nyní pohovor, ale stejně nedorazí do ČR dříve než  za dva, za tři měsíce. Systém Visapoint je nástroj mafiánů-nefunguje. Naše společnost nemá 10 tisíc dolarů na to, aby uplácela zaměstnance konzulátu kvůli přeskakování v pořadníku, “ postěžoval si pro Securitymagazin.cz Malý.   

Přestože vybraní budoucí kmenoví pracovníci Svitapu mají uzavřené řádné pracovní smlouvy i smlouvy na ubytování, strávili noc a půl dne ve frontě žadatelů o víza před konzulátem ČR v Hanoji. „ Dostali se díky své rvavosti do "klece" a z ní na konzulát. Dnes se to podařilo jedné švadleně pro Triolu jen díky tomu, že v obrovské tlačenici omdlela s podezřením na infarkt, a tak ji odnesli na konzulát. To je jediná možnost, jak se dá odevzdat na konzulát ČR v Hanoji žádost o vízum, když ani za půl roku každodenního zkoušení vám Visapoint v Hanoji nesdělí žádný volný termín k vašemu přijetí,“ informuje o situaci Winter. 

Předseda česko-vietnamské společnosti žádal už v měsíci prosinci poslance, aby mu pomohli s blamáží ohledně přijetí 26 vietnamských maturantů na VOŠ stavební ve Vysokém Mýtě.

„Vím, že tyto studenti dostali už úřední potvrzení od ředitele školy a měli nastoupit. Pan Winter se na mě obrátil, ale jako opoziční poslanec toho pramálo svedu, v každém případě jsem apeloval u ministryně školství, ať s tím něco udělá,“ uvedl pro Securitymagazin.cz propagátor povinného plavání poslanec Úsvitu Augustin Karel Andrle. To, co se děje na konzulátu, podle něj hraničí s mezinárodní ostudou.   

psali jsme: Zpět ke spartské výchově! Povinným plaváním dětí proti obezitě

 

Podle Wintera situace zašla nyní až tak daleko, že rodiče těchto 26 studentů nechtějí své děti nechat stát celou noc ve frontě před konzulátem, protože mají strach o jejich zdraví a život a riskují raději za ně. „ Toto vše MZV i MV ČR zatajují. Neumožnit udělit studijní víza 26 vietnamským maturantům, řádně přijatým ke studiu na státní VOŠ stavební, jejichž rodiče chtějí navíc předem uhradit škole náklady na první dva roky výuky, ubytování a stravování, je nesmyslné a poškozuje nejen státní VOŠ stavební, ale pověst ČR ve Vietnamu,“ soudí Winter.

čtěte také: EPC projekty Siemens přinesou Pardubickému kraji úspory 71 milionů...

 

Ředitel VOŠ stavební  z Vysokého Mýta Pavel Vacek už pomalu přestává doufat, že studenti letos do ročníku nastoupí. „ Zkoušeli jsme to všemi cestami, protože víme, že Vietnam potřebuje studenty techniky. Chybí jim kupříkladu odborníci na vodohospodářství, k jehož následnému studiu na vysoké škole dáváme u nás základy. Mám odpověď od ředitele vízového odboru z ministerstva zahraničí, že systém nemohou nijak obejít. Je to začarovaný kruh,“ stěžuje si redakci Vacek.  

Ministerstvo zahraničí v reakci před časem uvedlo, že se momentálně společně s dalšími resorty podílí na přípravě materiálu, který se zabývá zaměstnáváním vietnamských pracovníků na českém trhu a jeho důsledky. „Tento materiál půjde v následujících měsících do vlády. Ta následně rozhodne, zda a jakým způsobem by se mohl upravit postup udílení zaměstnaneckých karet v případě vietnamských pracovníků,“ uvedlo ministerstvo pro Týden.cz 

 autor: Jan Blažek

čtěte také:

Rusko postupně začíná stahovat své síly ze Sýrie

Kdo zneškodnil Poláka v letadle? Téměř neznámá zásahová jednotka

USA prý mají důkaz, že Rusko dalo materiály demokratů WikiLeaks

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.