Osud letu egyptského Airbusu stále neznámý

Osud letu egyptského Airbusu stále neznámý
Autor fotografie: John Taggart from Sunbury on Thames, Middlesex / pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic|Popisek: SU-GBZ A320 Egyptair departing on 27L
20 / 05 / 2016, 12:15

AKTUALIZOVÁNO / Egyptská armáda našla dnes trosky letadla společnosti Egyptair, které se ve čtvrtek zřítilo ve Středozemním moři.

20.5.2016 / Ve vzdálenosti asi 290 kilometrů severně od přístavní Alexandrie objevila i osobní věci cestujících, uvedli podle agentury Reuters zástupci vojska v prohlášení. Nyní vojáci pátrají po černé skříňce airbusu, na jehož palubě bylo celkem 66 lidí.

 

Včerejší katastrofa letu MS 802 společnosti Egypt Air nemá doposud jednoznačné vysvětlení. Podle odborníků je ale nejpravděpodobnější příčinou havárie teroristický útok. Zdroj: telegraph.co.uk

Agentury mezitím uvedly, že trosky nalezené poblíž řeckého ostrova nepochází z havarovaného Airbusu. Do pátrání po letounu se kromě Egypťanů zapojili také Francouzi, Řekové a Britové. Operace nyní probíhá v blízkosti řeckého ostrova Karpathos.

Americký odborník pro analýzu dat Mark Testoni uvedl, že bezpečnostní složky a zpravodajské služby v současnosti analyzují neuvěřitelné množství informací nejen na sociálních sítích, ale i v rámci finančních transakcích po celém světě.

Nejmenovaný představitel ministerstva obrany USA také uvedl, že citlivý systém satelitů snímajících infračervené spektrum žádný výbuch v místě letu stroje nezaznamenal. Zdroj: idnes.cz

Vyšetřovatelé zkoumají záběry kamerového systému z pařížského letiště Charlese de Gaulla a seznam pasažérů letu EgyptAir 804 ve snaze identifikovat jakoukoli podezřelou aktivitu před odletem letadla. Stanice BBC uvedla, že na letišti Charlese de Gaulla panovala od listopadových teroristických útoků v Paříži mnohem přísnější opatření. Někteří zaměstnanci letiště dokonce kvůli obavám z napojení na teroristy přišli o bezpečnostní prověrku.

Berlínské letiště podcenilo bezpečnostní riziko. Radikální islámista měl přístup do nejstřeženějších zón

Právník některých ze zaměstnanců Eric Moucay potvrdil, že se islamisté v několika případech pokusili rekrutovat pracovníky letiště. „Je to zřejmé. V některých odborech jsou lidé, kteří se radikalizují. Úřady mají před sebou pořádný kus práce,“ uvedl. Zdroj: idnes.cz

Francouzské státní zastupitelství zahájilo oficiální vyšetřování a současně uvedlo, že nevylučuje žádnou z možných hypotéz.  Egyptský ministr letectví prohlásil za pravděpodobnější příčinu spíše teroristický útok než technickou závadu.

Pokud se potvrdí, že se jednalo o teroristický útok, bude to poprvé od roku 1988, kdy z evropského letiště odletělo letadlo, které mělo na palubě bombu. 21. prosince 1988 se nad skotským Lockerbie zřítil Boeing 747 společnosti Pan Am 103.

Let společnosti Pan American World Airways směřující z londýnského letiště Heathrow na newyorské John F. Kennedy International Airport byl ukončen odpálením plastické trhaviny Semtex československé výroby na palubě letadla nad skotským městečkem Lockerbie, v kraji Dumfries a Galloway. Celkem bylo 270 obětí z celkem 21 států, i s 11 oběťmi zahynuvšími pod troskami na zemi. Událost byla považována až do teroristických útoků 11. září 2001 jako největší teroristický útok na občany USA, kvůli celkovému počtu 189 obětí z tohoto státu. Podle pozdějšího vyšetřování bylo znalci z oblasti pyrotechniky a bombových útoků zjištěno, že nálož plastické trhaviny vybuchla v přední části zavazadlového prostoru. Dle expertiz bylo použito k detonaci něco mezi 340 až 450 gramů Semtexu. Trosky letadla byly rozptýleny na území celkem 845 kilometrů čtverečních, k čemuž přispěl vítr o rychlosti 190 km/h.

V souvislosti s bezpečností leteckého provozu upozorňují média, že nejbezpečnějším letištěm na světě je mezinárodní letiště Ben Guriona v izraelském Tel Avivu, kde už 44 let nedošlo ani ke ztrátám na životech, ani k úspěšnému pokusu o únos letadla. 

Bezpečnostní složky zde zahrnují jak příslušníky policie, tak vojáky Izraelských obranných sil (IOS). Letištní ostraha je uniformovaná i v civilním oblečení. Aby se zvýšila bezpečnost cestujících a zabránilo se tak možným útokům, jsou na letišti přijatá bezprecedentní bezpečnostní opatření a cestující i personál prochází přes 12ti stupňovou bezpečnostní kontrolu. Letiště však bylo mnohokrát cílem teroristických útoků, např. v roce 1972.

Bezpečnostní experti Ben Gurionova letiště se mají příští měsíc podělit o své zkušenosti s odborníky na leteckou bezpečnost z 33 zemí včetně Velké Británie a Francie. V reakci na včerejší katastrofu zavedlo přísnější bezpečnostní opatření mezinárodní letiště v Los Angeles. 

Letecké neštěstí se stalo i tématem sporu mezi kandidáty na amerického prezidenta Trumpem a Clintonovou. Donald Trump je přesvědčený, že za jeho pád může teroristický útok IS. Ve čtvrtečním rozhovoru s televizí CNN prohlásila Hillary Clintonová, že "Donald Trump je nebezpečně nevyzpytatelný a na úřad prezidenta Spojených států nekvalifikovaný." Zmizení egyptského letadla podle ní posiluje potřebu amerického vedení, ale Trump svým návrhem na zákaz vstupu muslimů do USA jen vyslal špatný signál zemím, které Washington k boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát potřebuje.

 

Foto: //commons.wikimedia.org/wiki/File:Airbus_A320_(EgyptAir)_(3719293653).jpg

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace