Osudné americké 11. září

Osudné americké 11. září
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: World Trade Center
11 / 09 / 2017, 12:00

Před 16 lety narazila dvě letadla unesená islamisty z Al-Káidy do věží World Trade Center a jedno zaútočilo také na Pentagon.

Bylo to zvrácené dílo úhlavního nepřítele USA Usámy bin Ládina, který již předtím vyhrožoval, že k podobným atentátům dojde. Při teroristických útocích zemřelo několik tisíc lidí a místa po zřícených věžích se navždy staly smutným mementem této události.

Nejen pro tehdejšího prezidenta George Bushe ml. byly útokem šokem. Zároveň však byly spouštěčem militantní doktriny války proti terorismu, která měl probíhat na více frontách, které jdou však vyhrát jen obtížně.  Po teroristických útocích došlo téměř ke spontánní invazi do Afghánistánu, aby zde USA podlomily pozice hnutí Tálibán. To se sice částečně podařilo, ale v Afghánistánu objektivně vznikla ještě větší nestabilita, docházelo k daleko větší frekvenci teroristických útoků na civilisty ze strany Tálibánu, který si zachovával stále silné pozice, zejména pak v páksitánském pohraničí, odkud prováděl své útoky.

psali jsme: 11. září 2001. Uplynulo patnáct let a otázky zůstávají

Afghánistán byl však jen špičkou ledovce. Po vyhlášení ,,osy zla" (Irák, Írán, KLDR) americkým prezidentem Bushem ml. v roce 2002  se USA vydaly o rok později i do Iráku, kde pod smyšlenou záminkou, že Saddám Husajn vlastní zbraně hromadného ničení, provedly domněle úspěšnou invazi. Sami Američané po několika letech uznali, že Irák nevlastnil zbraně hromadného ničení, a tuto skutečnost potvrdil i někdejší premiér Tony Blair ve svých pamětech.

Po počáteční euforii bylo jasné, že stejně jako u Afghánistánu zde vznikne velká nestabilita,  slabá ústřední vláda. Sympatie se počátečních vstřícných postojích ze strany obyčejných Iráčanů obrátily rychle proti americkým vojákům. V Afghánistánu a Iráku jsme nápadně viděli ,,neoreaganovskou" politiku praktikovanou v 80. letech, která se však Američanům nejednou vymstila. Navíc v Afghánistánu, a to je nutné připomenout, ještě nikdo nikdy nevyhrál. Ani Britové v 19. století, ani Sověti, kteří odcházeli z Afghánistánu s velkou ostudou. Navíc vydržovat vojáky na těchto dvou frontách bylo a je pro USA obrovsky nákladné. V Iráku také došlo několikrát behem vojenské kampaně k navýšení amerických jednotek.

psali jsme: Bývalý senátor: řekněte pravdu o 11. září

Amerika si tak musí položit se vší vážností otázku, jestli ji nakonec stála válka na dvou frontách i vzhledem k obrovským finančním výdajům a mrtvým americkým vojákům za to. Nikdo nepochybuje o tom, že po 11. září měly USA plné právo na odvetu proti militantním islamistům. Na druhou stranu Americe islamisté dlouho vyhrožovali již před osudným 11. zářím, že k podobné akci dojde. Amerika však v tu dobu jakoby neslyšela a situaci podcenila. Provedla po 11. září invazi do Afghánistánu, která nakonec Tálibán zcela nezničila, ale došlo k vážné destabilizaci země, s níž si nevěděl rady ani tápavý proamerický prezident Hámid Karzaj. Každá akce má svou reakci a každá válka navíc plodí další válku, jak jsme názorně viděli. USA tak možná invazemi do Afghánistánu a Iráku vyhrály bitvu, ale nikoliv válku.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace