Křížová palba“ na výboru. Krejza (ODS) náčelníkovi GŠ: „Proč jste snížili rozpočet elitní 601. jednotky?“

Křížová palba“ na výboru. Krejza (ODS) náčelníkovi GŠ: „Proč jste snížili rozpočet elitní 601. jednotky?“
06 / 12 / 2017, 17:30

V druhé fázi dopoledního jednání Výboru pro obranu se řešil rozpočet ministerstva obrany, resp. Armády ČR. Poslanec ODS Karel Krejza se v závěrečné rozpravě natvrdo dotázal náčelníka Generálního štábu Josefa Bečváře, proč byl ponížen rozpočet elitní speciální 601. jednotky.

Dosluhující ministr obrany Martin Stropnický hájil před poslanci navržený rozpočet resortu. Ten má oproti předchozímu roku narůst o 6,4 miliardy na celkových 58 miliard Kč. Stropnický si ale pochvaloval plnění plánu náboru nováčků „Na příští rok si klademe jako rekrutační cíl 1000 vojáků,“ uvedl Stropnický s dovětkem, že ale armádu opustí v průměru 700 lidí ročně. Odcházející ministr považuje za povinnost, aby ČR do roku 2025 vyčlenila závazných 2% HDP na obranu.

psali jsme: Krejza k likvidaci ÚOOZ: Chovanec popravil hendikepovaného. To se za první republiky nesmělo

Ekonomický náměstek Pavel Beran v prezentaci poslancům připomněl, že resort obrany je i přes zvýšení stále podhodnocen, nicméně tendence růstu rozpočtu je podle něj slibná. „V roce 2020 se dostaneme na 1,35% HDP, nesplníme tedy avizovaných 1,4% ,což je ale způsobeno zrychleným růstem ekonomiky,“ uvedl Beran. V roce 2025 by mělo podle stávajících propočtů jít na obranu 126 mld. Příští rok hodlá armáda nakupovat více munice a více opravovat. Naproti tomu investice v roce 2019 a 2020 půjdou podle Berana výrazněji do pozemních a vzdušných sil.  

 graf2

Náčelník Generálního štábu připomněl klíčové nákupy, které armádu čekají. „Čeká nás modernizace houfnic, investice do balistické ochrany jednotlivce, pořídíme mobilní radiolokátor MADR a letadla L159,“ uvedl. Zkrátka nepřijde ani letectvo. Stíhačky Gripen budou vyzbrojeny o nový laserový kontejner, který umožňuje lepší orientaci v noci a za ztížených podmínek.  

Předsedkyně výboru Jana Černochová kritizovala pokles výdajů na zahraniční mise. Ministr Stropnický přesto Černochovou ujišťoval, že ČR je schopna dostát závazkům jak v Iráku, Pobaltí, Afghánistánu, ale i v dalších misích. Navržený rozpočet kritizoval ale i poslanec Radovan Vích z SPD, který vytýkal výdaje na Vojenská lázeňská rekreační zařízení (VOLAREZA), ale i misi v Afghánistánu obecně. „Armáda není zabezpečovací ústav… a mise v Afghánistánu je podle nás nekonečná a dochází k enormnímu nasazování techniky. Daleko víc nás znepokojuje třeba situace na Balkáně, chceme mít armádu doma,“ uvedl v rozpravě Vích.

psali jsme: Šmírování inspektorů GIBS potvrzuje odborná expertíza a exkluzivní výpovědi plukovníků

„Viděli jsme krásné světlé zítřky, téměř ve všech kapitolách jsou nárůsty. Mě ale zaráží pokles rozpočtu u elitní 601 SkSS o 18 milionů z 361 na 343 milionů v roce 2018," konstatoval Krejza. Generál Bečvář poslanci odpověděl, že 601. jednotka je dlouhodobě nadstandadrně financována. „Není pravidlo, že musí být rozpočet rok od roku vyšší. Nedávno jsem tam byl a hovořil s jejich velitelem. Jako akvizice budou pro ně nakoupena bojová vozidla mimo jejich rozpočet,“ uvedl. Generál zároveň jednotku pochválil, že její schopnosti daleko přesahují schopnosti aliančních jednotek.

Výbor nakonec zaujal souhlasné stanovisko k rozpočtu. Z přítomných 12 poslanců bylo 8 pro 4 se zdrželi.

 

Autor: Jan Blažek

 

Tagy článku