Otce Nečesaného soudí soudce, který byl potrestaný za ostrý výrok proti jeho synovi, jehož se mu nepodařilo dostat za mříže. Podjatý se necítí

Otce Nečesaného soudí soudce, který byl potrestaný za ostrý výrok proti jeho synovi, jehož se mu nepodařilo dostat za mříže. Podjatý se necítí
19 / 12 / 2019, 11:30

Když soudce Jiří Lněnička vynášel osvobozující rozsudek nad Lukášem Nečesaným v kauze pokusu o vraždy kadeřnice, doplnil ho komentářem, že "důkazy shromážděné v této kauze by v jiných případech bohatě stačily k uznání viny obžalovaného.“ Za tento výrok dostal důtku od kárného soudu.

Soudce Lněnička se při řešení případu Lukáše Nečesaného netajil tím, že chce dostat obžalovaného za mříže. A to i navzdory tomu, že jedinými důkazy proti Lukášovi Nečesanému byl několikrát se změnivší výpověď napadené a pachové stopy, které byly jako důkaz opakovaně zpochybněny odborníky. Soudce Lněnička nakonec vynesl osvobozující rozsudek pod tlakem výroků ostatních soudů a netajil se tím, že je považuje za špatné.

Nyní soudci Lněničkovi přistál na stole případ Luďka Nečesaného, který je otcem Lukáše. Luďka Nečesaného liberecký krajský soud v červenci zprostil obžaloby z přijetí úplatků v celkové výši 23 milionů korun. Státní zástupce se však odvolal - A případ skončil u Vrchního soudu a vida! - právě u soudce Lněničky.

"Luděk Nečesaný okamžitě podal námitku podjatosti. Učinil tak v pátek a už v pondělí přišla odpověď, že se soudce Lněnička podjatý necítí," řekl portálu Security magazín Václav Peričevič ze spolku Šalamoun, který kauzy rodiny Nečesaných dlouhodobě sleduje.

Nechce se věřit tomu, že se případ Luďka Nečesaného dostal právě k soudci Lněninčkovi náhodou. Zákon zakazuje, aby si soudci vybírali případy "které je zajímají". Případ dostane ten soudce, který je právě na řadě.

Za pozornost stojí i rychlost, s jakou soudce Lněnička pro odmítnutí námitky z podjatosti nařídil první jednání. To se bude konat již 20. ledna.

„Jedná se o ekonomický trestný čin, spis má šestnáct tisíc stránek. Tento soudce Lukášovi (Nečesanému) poškodil ústavní práva, dostal trest, a přesto se stále necítí podjatý. To je naprosto neuvěřitelné,“ řekl portálu Security magazín místopředseda spolku Šalamoun Václav Peričevič.

Liberecký krajský soud zprostil Luděk Nečesaný žaloby, že dostával úplatky v letech 2009 a 2010, kdy byl ředitelem liberecké nemocnice. Čtyřem vybraným firmám podle tvrzení obžaloby umožnil s nemocnicí obchodovat, případně zajistil, aby dodávaly výrazně více zboží.

Luděk Nečesaný byl při zahájení trestního stíhání přesvědčen o tom, že za jeho obviněním byla snaha odříznout ho od financí a zabránit mu v boji za osvobození syna Lukáše, který byl souzený za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Aby měl na řešení případu svého syna čas, dal v liberecké nemocnici výpověď.

 

Autor: hop

Tagy článku