,,Otec" perestrojky Michail Gorbačov: Vypadá to, že se svět připravuje na válku

,,Otec&quote; perestrojky Michail Gorbačov: Vypadá to, že se svět připravuje na válku
Autor fotografie: Veni (CC BY 2.0)|Popisek: Mikhail Gorbačov
29 / 01 / 2017, 14:00

Bývalý sovětský komunistický vůdce Mikhail Gorbačov varuje před možným jaderným střetem velmocí.

Gorbačov se domnívá, že je nutné zabránit všemi prostředky možné jaderné hrozbě. USA a Rusko mají podle něho povinnost činit všechny kroky k tomu, aby k možné jaderné válce nikdy nedošlo.
„Dnes jaderná hrozba vypadá opět reálně. Vztahy mezi dvěma velikými velmocemi se ze špatných staly během několika let ještě horšími… Musíme změnit tuto situaci. Je třeba obnovit politický dialog, směřující ke společnému řešení a společnému jednání", uvedl Gorbačov v článku pro prestižní časopis Time.

Narovnání americko-ruských vztahů vidí v současné době jako prioritní. Podle něho by také měli Vladimir Putin a Donald Trump iniciovat rezoluci o nepřípustnosti války, kterou by schválila Rada bezpečnosti OSN. Jinak bude jaderný střet stále podle Gorbačova stále přítomná a reálný.

Současně varoval před hájením vojenských útočných doktrin: ,,Politikové a vojenské špičky znějí čím dále útočněji a obranné vojenské doktriny jsou nebezpečnější. I komentátoři a televizní osobnosti se k tomuto ,útočnému sboru" připojují. Vypadá to, že se svět připravuje na válku," napsal pro Time bývalý sovětský vůdce.

Středem zájmů musí být zejména prevence jakékoliv války, i té jaderné, snížení nukleárního i zbrojního arzenálu a ukončení závodů ve zbrojení, které bylo charakteristické pro studenou válku.

 

související: Miloušův výlet do minulosti

 

psali jsme:

Poslední sovětský prezident odsoudil politiku Západu. "Svět potřebuje, aby Rusko a USA spolupracovaly"

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.