Otevřená rasová válka v Jihoafrické republice? Černošský prezident chce vzít bělochům jejich pozemky bez náhrady

Otevřená rasová válka v Jihoafrické republice? Černošský prezident chce vzít bělochům jejich pozemky bez náhrady
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Jacob Zuma
07 / 03 / 2017, 14:00

Kontroverzní jihoafrický prezident usiluje o to zkonfiskovat pozemky vlastněné bílými obyvateli JAR. Může tak dojít k otevřené rasové válce.

Zuma se radí s právníky, jak docílit toho, aby byly tyto pozemky vyvlastněné, a pokud možno bez náhrady. Byl však varován, že podobný krok může zažehnout rasovou válku. Podle právníků by kvůli kontroverznímu Zumově kroku musela být navíc změněna ústava země. O svém plánu promluvil jihoafrický prezident v parlamentu, kde vyzval strany zastupující černochy k jednotě. Sám hovořil o svých předcích, jejichž pozemky byly údajně vyvlastněny.

Prezidentův návrh má však zemi, kde pevnou rukou vládne od roku 2009, i své odpůrce. Jeho hlavní politický rival Julius Malema tento krok odsoudil a prohlásil, že žádný běloch jej nemůže pochopit a dojde ke konfliktu mezi černochy a bělochy.

 Zuma v parlamentu řekl, že ,,nyní je čas jednat a naopak skončil čas na analýzy". Podle něho v zemi probíhá ,,audit" prekoloniálního vlastnictví pozemků", a jakmile skončí, schválí se příslušný zákon, který vyvlastní pozemky bělochů, a to bez náhrady. Poté budou provedeny i příslušné změny ústavy, do níž se tento zákon zanese.

Andries Breytenbach, který vede Radu afrických Búrů v zemi, tedy původních nizozemských a vlámských přistěhovalců, se nechal slyšet, že bude proti tomuto opatření bojovat. Zumův plán bere jako vyhlášení války. Prohlásil, že že je potřeba zprostředkování jednání mezi jeho organizací, bělochy a vládou. Jinak v zemi může propuknout otevřená rasová válka.

V JAR panoval až do roku 1994 apartheid, tedy rasová segregace, která diskriminovala černošské obyvatelstvo. Nyní se však karta obrátila a tím, kdo je systematicky diskriminován, jsou běloši, kteří žijí v nuzných podmínkách. 

 

psali jsme:

V Johannesburgu propukly studentské nepokoje, policie proti nim použila slzný plyn a omračovací granáty

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku