Otevřený dopis CSG pro senátora J.D. Vance

Otevřený dopis CSG pro senátora J.D. Vance
Autor fotografie: CSG, Public domain
17 / 04 / 2024, 18:00

CSG zaslala dopis senátorovi J. D. Vanceovi, ve kterém reaguje na jeho obavy ohledně plánované akvizice The Kinetic Group od společnosti Vista Outdoor.

Vážený pane senátore,

V lednu jste zaslal dopis ministryni financí Janet Yellenové, v němž jste vyjádřil své znepokojení nad navrhovaným prodejem společnosti The Kinetic Group, dříve divize Vista Sporting Products společnosti Vista Outdoor, naší společnosti The Czechoslovak Group ("CSG"). Ve svém dopise jste tvrdil, že CSG je společnost s dlouhou historií nekalých praktik a dobře zdokumentovanými vztahy s protivníky USA. Konkrétně jste zmínil vazby na Putinův režim a porušování mezinárodních zbrojních embarg. Přestože jsme byli těmito falešnými obviněními šokováni, s odpovědí jsme počkali, až zveřejníme naše finanční výsledky za rok 2023 a s nimi i transparentní profil podnikání naší skupiny.

Pane senátore, při vší úctě, vaše hodnocení CSG bylo hluboce mylné. CSG je jedním z nejvýznamnějších soukromých podporovatelů Ukrajiny, země, do které jsme dodávali tolik potřebné zbraňové systémy již od roku 2018, tedy dlouho před vypuknutím otevřené ruské agrese. Od útoku ruské armády na Ukrajinu jsme ukrajinské armádě dodali s pomocí vlády České republiky a dalších zemí NATO včetně USA přes sto kusů těžké techniky a hlavně statisíce kusů dělostřelecké munice, u které jsme jedním z nejvýznamnějších evropských výrobců.

Společnosti skupiny CSG jsou také dodavateli pro americkou armádu a mají silnou historii spolupráce s významnými korporacemi amerického obranného průmyslu. Příkladem je společnost General Dynamics, od jejíž evropské společnosti General Dynamics European Land Systems jsme získali licenci na výrobu kolových obrněných transportérů Pandur a také koupili muniční továrnu FMG ve Španělsku. Dalším příkladem je společnost Raytheon, pro kterou jsme realizovali zakázku na výcvik pilotů Afghánské národní armády s využitím amerických vrtulníků UH-60 Black Hawk. V neposlední řadě bychom rádi upozornili, že několik našich společností má bezpečnostní prověrku NATO na stupeň TAJNÉ.

S ohledem na výše uvedené by jakékoli spekulace o napojení CSG na Putinův režim měly být považovány za nesmysl. Výslovně však uvádíme, že CSG nikdy neměla žádné vazby na Putinův režim a není důvod, proč bychom takové vazby měli mít, vzhledem k tomu, že jsme do Ruska nikdy žádné obranné produkty nedodávali. Dřívější vývoz našich civilních výrobků – zejména nákladních automobilů pro těžební průmysl – byl zanedbatelný a po vypuknutí ruské agrese proti Ukrajině jsme jej jednostranně ukončili. CSG také nikdy neporušila žádné zbrojní embargo a nikdy v této souvislosti nebyla vyšetřována, natož sankcionována.

Chápeme, že prodej velkých amerických výrobců malorážové munice zahraniční firmě, i když se jedná o společnost z členského státu NATO, který je blízkým spojencem USA, přitahuje zaslouženou pozornost. V dnešním globálním světě však není důležité, ve které spojenecké zemi kupující společnost sídlí, ale jaké jsou za ní výsledky a jakou hodnotu může přinést americkým výrobcům střeliva sdruženým v Kinetic Group.

Věříme, že z pohledu amerických zákazníků, ať už na civilním trhu nebo v segmentu obrany a bezpečnosti, je ideálním vlastníkem ten, kdo nedrží firmy za účelem krátkodobých zisků, kdo není pod tlakem akciového trhu a kdo je expertem ve svém oboru. Trh s malorážovým střelivem známe díky akvizici majoritního podílu ve společnosti Fiocchi, která je jeho celosvětově známým výrobcem. Tato akvizice byla schválena v USA Výborem pro zahraniční investice (CFIUS), protože tato společnost provozuje výrobu také ve dvou amerických lokalitách. Jsme průmyslová skupina, která společnosti, které akvíruje, dlouhodobě vlastní a investuje do nich.

Dovolujeme si Vás upozornit na tiskovou zprávu o našich finančních výsledcích za rok 2023 s podrobným profilem našeho podnikání. Víme však, že nejpřesvědčivější je získat informace z první ruky. Proto vás zveme k návštěvě členských společností CSG v USA a Evropě, abyste osobně poznal, kdo skutečně jsme.

S pozdravem,
Michal Strnad, CEO a majitel CSG

Zdroj: CSG

Tagy článku