Ovčáček: "Je zavrženíhodné, jsou-li otázky bezpečnosti občanů zneužívány k antizemanovské kampani"

Ovčáček: &quote;Je zavrženíhodné, jsou-li otázky bezpečnosti občanů zneužívány k antizemanovské kampani&quote;
Autor fotografie: Jiří Ovčáček@PREZIDENTmluvci
18 / 08 / 2016, 09:00

Pražský hrad zavedl intenzivnější kontroly turistů na vstupech do nejnavštěvovanější české památky asi před dvěma týdny. A snesla se vlna kritiky.

(ČTK) Příchozím vojáci a policisté kontrolují například batohy. Pražský hrad označuje kontroly za namátkové a zaměřené především na to, aby do areálu Hradu nemohly být proneseny například větší zbraně. Kvůli opatření se nárazově především na Hradčanském náměstí a na Prašném mostě tvoří fronty. Například v úterý kolem 15:00 v nich turisté strávili několik minut, o hodinu později fronty nebyly prakticky žádné.

 

V době "turistické špičky", například kolem poledne, v nich ale lidé musí čekat i několik desítek minut. Podle Ovčáčka se cestovní agentury nepřizpůsobily situaci a turisty přivážejí stále ve stejný čas. Očekává, že se situace během několika dnů, maximálně týdnů, změní.

Zavedená bezpečnostní opatření považují někteří experti za neúčinná. Další poukazují na to, že Česko patří mezi bezpečné země a Hrad kontrolami jen způsobuje paniku. Podle Ovčáčka měli představitelé Hradu k zavedení kontrol důvod. "Nejsem oprávněn o tom hovořit, ale ta opatření mají svůj důvod. Ale více k tomu neřeknu," poznamenal.

Bezpečnostní expert Andor Šándor uvedl ve středečním pořadu Události, komentáře České televize, že

"Bezpečnostní opatření mají smysl pouze v případě, že jsou důsledně uplatňována. Policisté a vojáci by se tedy měli snažit dělat svou práci podstatně pečlivěji. Po té tristní ukázce, kterou se podařilo provést redaktorům MF Dnes, Hrad nemůže říkat nic jiného než to, že to nemá spojitost s ochranou prezidenta. Po aféře Z toho ven a rudými trenýrkami na Hradě se ukazuje, že se nic nezměnilo a že jsou současná bezpečnostní opatření v podstatě zbytečná."

Předseda ústavněprávního výboru Jeroným Tejc (ČSSD) ve stejném pořadu uvedl 

„Pokud se na bezpečnostní odbor Hradu zlobím, je to proto, že podlehl té mediální hysterii o pronášení zbraní na Hrad i navzdory kontrolám. Jestliže se dnes lidé zlobí na stání ve frontách, tak by měli psát do MF Dnes tomu redaktorovi, který pronesl na Hrad zbraň. ..Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Nejdřív se poukazuje na to, že Hrad nedělá pro zajištění bezpečnosti dost a může dojít k nějakému útoku, ale když už se nějaká opatření zavádějí, slyšíme jejich kritiku.... Musíme především zpřísnit azylovou politiku a důsledněji rozhodovat, koho do EU pustíme. A pokud jde o Českou republiku, musíme si říci, zda chceme jít cestou Izraele, kde panují daleko přísnější bezpečnostní opatření, nebo se s určitým rizikem smíříme."

Novinář MF Dnes Václav Janouš, který i navzdory zostřeným bezpečnostním kontrolám pronesl na Hrad zbraň, ve vysílání prozradil, že společně na Hrad s kolegou pronesli nenabitou plynovou pistoli a lovecký nůž. Zdroj: parlamentnilisty.cz

„Se zbraněmi jsme prošli až na třetí nádvoří Hradu, dokonce jsme se s nimi fotili, abychom to měli zdokumentované, a vojáci, kteří kolem nás chodili, si nás nevšímali. My jako redaktoři jsme udělali test toho, jak ta bezpečnostní opatření vypadají. Vysvětlení výsledku tohoto testu je v podstatě dvojí. Buď je možné, že má Hrad indicie, že k nějakému útoku může dojít, pak by opatření měla být přísná. Nebo je druhá možnost, že jde jen o divadlo, které má v lidech vyvolat pocit většího ohrožení v dnešní bezpečnostní situaci. Ukazuje se, že je to spíš ten druhý případ."

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza se včera rovněž přidal ke kritikům a na twitteru napsal: "Vyvolávání strachu je čím dál oblíbenější hra některých politiků". Fotografii lidí čekajících před Pražským hradem doprovodil komentářem, že "toto je úplně nový level".

Ovčáček jeho kritiku odmítl. Poznamenal mimo jiné, že Prouza nepoužil fotografii front způsobených kontrolami, ale turistů čekajících na střídání Hradní stráže.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová byla rovněž kritická k novým bezpečnostním opatřením na Pražském hradě:

„Myslím si, že to není úplně vhodné opatření, protože se před těmi rámy kumuluje spousta  lidí, takže pokud by někdo chtěl vyvolat nebezpečnou situaci, tady má ideální možnost. Praha je jedním z nejbezpečnějších míst v Evropě, a pokud nám naše bezpečnostní složky říkají, že nám nehrozí bezprostřední nebezpečí, tak by bylo lepší postupovat jinou cestou. Pokud si prezident myslí, že na Hradě není bezpečno, pak by se teoreticky mohl odstěhovat. Ale já jsem daleka toho, abych panu prezidentovi radila, kde má bydlet." Zdroj: parlamentnilisty.cz

 

Tagy článku