Ovčák od Kizeru je pořádný kus nože

Ovčák od Kizeru je pořádný kus nože
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Kizer Sheepdox XXL Carbon
26 / 09 / 2020, 09:00

Nože čínské společnosti Kizer se tradičně vymykají standardnímu vzhledu a provedení, které byste od čínských nožů čekali. Nejsou to hračky z “tržnice”, ale solidní kousky oceli navržené předními světovými nožíři.

A u nás v České republice si je můžete koupit u firmy premiove-noze.cz, která poskytla redakci SECURITY magazínu na test nůž pojmenovaný Sheepdox XXL Carbon. Jako vždy je nůž uložen v dárkovém boxu s látkovým pouzdrem na nůž a s leštícím hadříčkem na leštění čepele.

Sheepdog je navržen nožířem Chrisem Conawayem a Kizer ho vyrábí v mnoha variantách a velikostech. K nám se dostala verze s označením, které značí, z jakého materiálu má tento Maxipes vyrobenou rukojeť. Použití tohoto materiálu (Carbon) znamená, že i při celkové délce 236 mm, kdy délka ostří je 100 mm, váží nůž příjemných 239 gramů.

Čepel nože je vyrobena z oceli 154CM, což je modifikovaná ocel 440C, ve které je přidán molybden a ubrán chrom. Tvrdost této oceli je 62 – 63 HRC a pro čínského výrobce je vložena z USA.

Na rukojeti nože naleznete ocelový klip, který ale nelze předat na druhou stranu. Čepel se otáčí lehce díky keramickému kuličkovému ložisku, po vyhození nože ven slouží flipper jako ochrana ruky. Proti zavření a ztrátě prstů vás ochrání pojistka uložená v rámu rukojeti.

Co na noži trochu chybí, je očko pro provléknutí parakordu a tedy zajištění nože proti nechtěné ztrátě.

Nůž je již z výroby velmi ostrý, a pokud se bojíte o lesk čepele, nemusíte rozhodně nikam na ostření, nůž bude řezat vše od lodních lan, ulovených ryb nebo větví. Je to ideální EDC nůž, který se v kapse rybáře nebo lovce rozhodně neztratí. A že udělá ostudu, se rozhodně bát nemusíte, všichni kdo ho viděli, byli z jeho designu zcela nadšeni.

Plus:
Keramické ložisko
Karbonová rukojeť
Netradiční vzhled

Minus:
Chybějící očko na parakord

 

Tagy článku