Ozbrojený konflikt mezi Pravým sektorem a ukrajinskými speciálními jednotkami

Ozbrojený konflikt mezi Pravým sektorem a ukrajinskými speciálními jednotkami
Autor fotografie: YouTube/ screenshot|Popisek: Dvě auta příslušníků Pravého sektoru mají české registrační značky
14 / 07 / 2015, 13:30

AKTUALIZOVÁNO / Ukrajinský prezident Porošenko svolal kvůli událostem v Mukačevu mimořádné jednání bezpečnostní rady. Policie a tajná služba dostaly úkol odzbrojit veškeré nezákonné formace

14.7.2015 / Ukrajinská policie zadržela dva účastníky sobotní přestřelky v Mukačevu. Oznámila to ukrajinská tajná služba SBU. Podle Pravého sektoru se muži vzdali dobrovolně, aby mohli vypovídat o poměrech v Zakarpatské oblasti. Útočníků bylo celkem 12, dva jsou nyní v rukou policie. Podle verze Pravého sektoru se vzdali dobrovolně, aby vypověděli svou verzi toho, oč ve sporu šlo. Chtějí prý upozornit na to, že v Zakarpatsku vládnou mafiáni, s nimiž si státní moc není schopná poradit. (Zdroj: rozhlas.cz)

13.7.2015 / Sobotní útok Pravého sektoru v ukrajinském Mukačevu má i českou stopu. Nacionalisté použili k přepravě nejméně tři auta s českou poznávací značkou. Jedno z nich je podle policejní databáze kradené. Video z útoku ultranacionalistů z Pravého sektoru odhalilo tři auta s českou poznávací značkou. Dva tmavé džípy a jedno bílé audi s „kmotrovskou“ značkou 1AV6666, po němž bylo podle policejní databáze 1. května vyhlášené pátrání. (Zdroj: lidovky.cz)

12.7.2015 / V západoukrajinském Mukačevu zasahují od soboty ukrajinské bezpečnostní složky proti ozbrojencům z hnutí Pravý sektor. Při zásahu zemřeli nejmíň tři lidé a několik dalších utrpělo zranění. Pár kilometrů od východoslovenských hranic.

Ukrajinská tajná služba SBU v neděli na svém webu uvedla, že je připravena podniknout všechny kroky, aby přinutila obklíčené ozbrojence vzdát se. Ministerstvo vnitra slíbilo, že budou převezeni do Kyjeva, kde se jim dostane spravedlivého a nestranného vyšetřování. Útočníci již oznámili, že jsou ochotni se vzdát, pokud jim k tomu dá rozkaz šéf ultranacionalistů a poslanec ukrajinského parlamentu Dmytro Jaroš. SBU a ministerstvo vnitra následně Jaroše vyzvalo, aby své stoupence ke složení zbraní vyzval, a tím ochránil životy místních obyvatel. (Zdroj: zpravy.idnes.cz)

Mukačevo/Google

Dva zabití jsou údajně příslušníci Pravého sektoru, zbývající obětí je civilista. Další čtyři civilisté a šest policistů bylo zraněno. Vedení Pravého sektoru navíc svolalo na neděli protesty po celé Ukrajině. Už v sobotu demonstrovali radikálové ve Lvově a v Kyjevě. Server ceskatelevize.cz:

Úřady evakuovaly celé okolí, kde k přestřelce došlo. Názory na příčiny celého incidentu se diametrálně liší. Některá média označují incident jako boj o vliv v Zakarpatské oblasti mezi nacionalistickým hnutím Pravý sektor a místními kriminálními skupinami. Podle jedné verze obsadili bojovníci Pravého sektoru sportovní klub patřící zákonodárci, který je veřejně kritizoval. Podle verze bojovníků, kterou si natočili na mobil krátce po incidentu, šlo o odplatu za to, že hlídají hranici proti pašování. "Na vyjednávání nás vylákal kriminální boss Bljuk. Když jsme přijeli, čekala nás tam stovka mlátiček a potom se objevila jednotka zvláštního nasazení bez identifikačních znaků," tvrdí velitel prvního záložního praporu Pravého sektoru.

Policie místo uzavřela, ozbrojence obklíčila a vyzvala je, aby se vzdali. Bojovníci ale zaútočili i na policisty. Asi dvacítka útočníků následně z Mukačeva uprchla do lesů u nedaleké obce Lavky, kde jsou v obklíčení. Během přestřelky a útěku bylo zničeno několik policejní aut, stanoviště dopravní policie a také čerpací stanice. Ukrajinská policie uvedla, že útočníci použili vedle střelných zbraní i granáty.


Zdroj YouTube, Nano Politika


Zdroj YouTube, Aleksandr BretskoČeská televize

 

 

Tagy článku