Pachatel zase nerespektoval samolepku - protizbraňová hysterie je již karikaturou sebe sama

Pachatel zase nerespektoval samolepku - protizbraňová hysterie je již karikaturou sebe sama
Autor fotografie: Wauwatosa Police|Popisek: starosta McBride
26 / 11 / 2020, 16:00

V minulém týdnu zažilo wisconsinské město Wauwatosa střelbu v nákupním středisku, při němž pachatel zranil osm osob. Demokratický starosta města Dennis R. McBride druhý den vydal prohlášení, nad jehož dětinskostí se tají dech: "Pokud by se střelec podřídil pravidlům, nikdo by včera nepřišel k úhoně." Pravidly měl na mysli... zákaz vstupu se zbraní. Pravidlo, že se nestřílí na lidi, panu starostovi na mysl nepřišlo.

Je to vlastně téměř vždy stejné. Ve většině případů pachatel z různých pohnutek přijde nelegálně ozbrojený nelegálně drženou zbraní a nelegálně ji použije proti jiným lidem. V případně tzv. Gun Free Zones, tedy míst, kam je zakázáno nosit zbraň, ji takto použije proti lidem, kteří se nemají čím bránit. A tím horší jsou přirozeně důsledky jeho jednání. Pokrokově laděným politikům to nedochází, protože si zřejmě sami sebe nedokáží na místě obětí představit (a pak už je pozdě). Pachatel se kromě mnohem závažnějších zločinů dopouští také nerespektování samolepky. Cedulka s přeškrtnutou berettou opravdu nikomu v pokusu páchat zločiny nezabrání.

V médiích pak defilují jak apoštolové na orloji mluvící hlavy a ujišťují veřejnost, že zpřísní držení zbraní, protože ty zlé zbraně jsou důvodem, proč k násilí s nimi dochází. Lidé, kteří s tímto nesmyslným pohledem na svět nesouzní, si na něj ovšem již zvykli. Obrnili se trpělivostí a vtipem. Za pravopisné chyby mi, paní učitelko, nemůžete dát pětku. Potrestejte moji propisku. Nemůžu za to, že jsem na tabuli napsal sprosté slovo. To ta křída. Kdyby byla zamčená ve stole, seděl bych ve své lavici a připravoval se spořádaně na hodinu. Zejména tehdy, pokud byste zamkla do stolu i houbu. Nemohl bych ji pak namočit a hodit na spolužáka. A kdybyste zakázala pravítka delší než 20 cm, nemohl bych pak svým delším pravítkem praštit spolužačku. Místo kružítka s pichlavým hrotem bychom si mohli obkreslovat pětikorunu. Seberte a zakažte všechno nebezpečné, ze sígra bude andílek - ne nebude. Sígr si svou cestu vždy najde. Ale ostatní budou při geometrii obkreslovat pětikorunu.

Pokrok nelze zastavit. Rozpíná se do všech stran. A z vtipu se stává realita. Pokrokový starosta města Wauwatosa do té míry uvěřil v moc samolepky na dveřích, kterou je označena bezzbraňová zóna, že ze všech přečinů, jichž se pachatel dopustil, vyčítá mu především její nerespektování. Podívejte se, říká veřejnosti, vy všichni spořádaní občané samolepku respektujete, a nikomu se tady nikdy nic nestalo. Kdyby ji byl respektoval i on, bylo by vše v nejlepším pořádku.

Mlha v hlavě pana starosty by se dala krájet. Přitom jde o člověka vlivného a aktivního a jeden z motorů místního protizbraňového aktivismu. Místního, ale jde o problém celého civilizovaného světa. Evropská komise se svou nepodloženě restriktivní a místy nesmyslně formulovanou zbraňovou směrnicí a absurdními pokusy zakázat olověné střelivo se nechová jinak. Všichni tito dobrodějové míří na omezování legálně ozbrojených a pravidla respektujících občanů, kteří se zločinu se zbraní dopouštějí ve zcela zanedbatelné míře. A když se jich již dopustí, pak při tom poruší sérii již dávno zavedených pravidel. A situaci jim usnadní laxnost a pasivita státních dohledových a represivních institucí, nedostatečná komunikace, apod., jak jsme viděli při nedávném útoku ve Vídni (kde nešlo o útok legálně drženou zbraní, ale pokus nakoupit na Slovensku střelivo byl díky opatřením zachycen - boužel bez důsledků pro pozdějšího útočníka). Na místě je revize účinnosti a vymahatelnosti pravidel a nakládání s nimi. Namísto toho však přichází nálož dalších omezení, která v důsledku jen otravuje lidi, které by ve špatném snu nenapadlo někomu zbraní ublížit.

"Nemám problém s tím, aby si lidi nechali zbraně pro lov nebo pro sebeobranu ve svých domovech," prohlásil starosta McBride. Problém tedy má s druhým dodatkem americké ústavy. Protože, jak mu připomněl web ammoland.com, ten nevznikl kvůli lovu kachen, a právě proběhnuvší případ současně velmi zřetelně a opět ukázal, že mít možnost bránit se jen doma nestačí.

Protizbraňová hysterie, která se projevuje snahou co nejvíce omezit legální držení zbraní, je podobně nesmyslná jako představa, že omezením výdajů na obranu posílíme světový mír. Jakoby v chudých zemích, které v absolutních částkách investují do zbrojení velmi málo, panoval klid a mír. Jakoby si teroristé a organizovaní zločinci dělali hlavu z omezování zásobníků, orazítkovaných listin při převozu repliky křesadlové pušky přes hranice nebo samolepek na skleněných dveřích. Jakoby snad klasické rčení "chceš-li mír, připravuj válku," přestalo platit. Masové vraždy a pokusy o ně probíhají namnoze v bezzbraňových zónách. A tam, kde se pachatel setká s odporem, je také obětí méně. Mlha v hlavách hysteriků však tyto elementární počty nedovoluje přijmout.

Kdyby teroristé z 11. září 2001 respektovali povolenou hladinu letu, nikdy by do věží Světového obchodního centra nemohli narazit. S nástupem dua Biden/Harrisová, pokud k němu dojde, se přístup, jaký v extrémní poloze předvádí starosta McBride, opět vrátí na federální úroveň. Výsledkem nebude vyšší bezpečnost veřejnosti a nižší frekvence podobných útoků, které ostatně nejsou nijak četné a jsou jen mediálně atraktivní. Na zákonadbalé občany bude dopadat přísnost iracionálně vedeného státního aparátu. Zatímco se zločinci se asi stát pokusí vyjednávat, jako v neuvěřitelném příběhu na Novém Zélandu: Vládní tažení proti legálním zbraním se změnilo v šaškárnu, na pozadí nárůstu kriminality policie prosí zločinecké bosse, aby zvážili odevzdání nelegálních zbraní (zbrojnice.com)

Kdyby zločinec respektoval samolepku a nevstupoval do obchodního centra se zbraní... Možná si jí nevšiml? Co zkusit nařídit větší rozměry samolepky a pokutovat podniky, které ji v určené lhůtě nevymění? Pomůže to?

Tagy článku