Pachatelem exploze v Ansbachu byl žadatel o azyl ze Sýrie

Pachatelem exploze v Ansbachu byl žadatel o azyl ze Sýrie
Popisek: Ilustrační foto
25 / 07 / 2016, 13:15

AKTUALIZOVÁNO / Syřanovi, který se odpálil včera pozdě večer v bavorském Ansbachu a zranil 12 lidí, hrozila deportace do Bulharska, uvedl mluvčí německého ministerstva vnitra.

13:15 / Syřané nemohou být vyhoštěni přímo do Sýrie kvůli situaci, která v zemi zmítané občanskou válkou panuje. Pachatele německá policie znala kvůli jeho kriminální minulosti včetně drogových deliktů. Léčil se na psychiatrické klinice kvůli pokusům o sebevraždu. 27letý letý imigrant se odpálil u vstupu na hudební festival. Zranil 12 lidí, tři zůstávají v kritickém stavu. Zdroj: rozhlas.cz


 

25.7. 8:00 / Ansbach - Útočník, který v neděli večer v bavorském Ansbachu způsobil explozi a zranil dvanáct lidí, byl odmítnutý žadatel o azyl ze Sýrie. Sám při útoku zahynul. Informoval o tom na tiskové konferenci bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Potvrdil také informace policie, že několik lidí bylo zraněno těžce.

Podle Herrmanna sedmadvacetiletý muž přišel do Německa ze Sýrie před dvěma lety a požádal o azyl. Žádost mu ale byla před rokem zamítnuta. Důvod zamítnutí Herrmann zatím neví, ale v následujících dnech ho úřad pro migraci objasní.

Odmítnutého žadatele ze Sýrie policie znala kvůli jeho kriminální minulosti, mimo jiné kvůli drogovým deliktům. Dnes to v rozhovoru s agenturou DPA prohlásil Herrmann.

Zmíněný Syřan byl podle všeho považován za problematického. Herrmann totiž řekl, že policie se chováním tohoto člověka zabývala opakovaně. Další podrobnosti ale neuvedl.

Podle Herrmanna (CSU) je potřeba přijmout přísná protiopatření. "Musím vidět, že kromě mnoha uprchlíků se špatnými osudy, přicházejí do naší země i lidé, kteří představují opravdové nebezpeční pro bezpečnost lidí v naší zemi," řekl bavorský ministr vnitra dnes agentuře DPA. "To nemůžeme akceptovat," dodal Herrmann.

Bavorský ministr vnitra též uvedl, že není jasné, zda muž chtěl spáchat jen sebevraždu, nebo zabít ostatní lidi. V minulosti byl prý léčen na psychiatrické klinice, dvakrát se již o sebevraždu pokusil.

Muž se snažil dostat na hudební festival, který se konal od pátku ve městě Ansbach, které leží asi 40 kilometrů od Norimberka. Dovnitř se mu nepodařilo dostat. Kolem 22:00 SELČ pak nedaleko vchodu v historickém centru města odpálil výbušninu, kterou měl podle místních médií v batohu.

Podle policejního prezidenta Romana Fertingera bude nyní policie několik dní prohledávat místo činu, aby našla případné úlomky, které mohl pachatel do výbušného zařízení přidat. To by pak jasně ukazovalo na úmysl zabít co nejvíce lidí. Police také našla u pachatele mobilní telefon, který bude nyní součástí vyšetřování, uvedl Fertinger na tiskové konferenci.

Bavorský ministr vnitra také dnes agentuře DPA řekl, že za téměř devět let co je ve funkci, nezažil takový týden. Připomněl minulé pondělí, kdy napadl sedmnáctiletý žadatel o azyl z Afghánistánu ve vlaku nedaleko Würzburgu sekerou a nožem cestující a čtyři zranil. V pátek v Mnichově osmnáctiletý útočník německo-íránského původu u nákupního centra zastřelil devět lidí a pak sebe, dalších pětatřicet zranil.

V neděli se kromě útoku v Ansbachu stalo neštěstí také v sousedním Bádensku-Württembersku, kde v Reutlingenu syrský žadatel o azyl na autobusovém nádraží zabil mačetou ženu a další dvě osoby zranil.

Tagy článku