Pachová stopa jako metoda, jak snadno a rychle vyřešit případ, sledovaný médii. Policie: Zavřeli jsme nevinného? No a?

Pachová stopa jako metoda, jak snadno a rychle vyřešit případ, sledovaný médii. Policie: Zavřeli jsme nevinného? No a?
11 / 11 / 2019, 17:00

Mráz běhá po zádech, když si procházíme případy, při kterých sehrála roli klíčového důkazu tzv. "pachová stopa". Kauzy mají společné také to, že byly ostře sledovány médii a policie byla pod tlakem na jejich rychlé vyřešení.

Je za posledních několik let v nejméně čtyřech mediálně sledovaných případech (například kauze Nečesaný) vyšlo najevo, že odsouzený je nevinný. Ve všech sehrála roli hlavního důkazu pachová stopa.

"Podle našich odhadů sedí ve vězení stovky až tisíce odsouzených na základě důkazu pachovou stopou," říká Václav Peričevič, místopředseda spolku Šalamoun.

Česká republika je jedinou zemí na světě, kde lze jen na základě pachových stop odsoudit podezřelého. Podle ústavních posudků je přitom pravděpodobnost, že se pes zmýlí, přibližně jedna ku jedné.

Poslední šancí pro stovky odsouzených je zákaz používání pachových stop jako stěžejního důkazu.

Dne 14. listopadu proběhne v Parlamentu ČR (Malostranské náměstí 7) odborná konference "Problematika pachových stop". Je od 10 hodin v sále Konírna. Účastní se jí odborníci z celého světa. Veřejnost vítána.

Případy pachových stop, kdy byl odsouzený dodatečně prohlášen za nevinného:

Lukáš Nečesaný: Odsouzen na 13 let za pokus o vraždu kadeřnice. Stěžejním důkazem byla pachová stopa a velmi podezřelá rekognice (napadená ho nepoznala, pak poznala). Odseděl si skoro 3 roky. Po zásahu Nejvyššího soudu zproštěn v plném rozsahu. Stát bude muset vyplatit odškodné.

Michal Šnajdr: Odsouzen na 10 let za únos. Stěžejním důkazem byla pachová stopa ve vozidle. V obnoveném řízení vyšlo najevo, že poškozená ve vozidle kde byla nalezena pachová stopa vůbec nejela. Odseděl si 14 měsíců. Stát bude muset vyplatit odškodné.

Jaroslav Schindler: Odsouzen za přepadení pošťaček, stěžejním důkazem byla pachová stopa na jejich brašnách. Odseděl si půl roku. Po 5 letech nalezen skutečný pachatel. Stát bude muset vyplatit odškodné.

Jan Eliáš: Byl odsouzen na 13 let za vraždu postarší prostitutky (†65), kterou údajně uškrtil punčochou. Odseděl si čtyři roky, pak ho pustili na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Případy pachových stop, kdy byl odsouzený ještě nebyl prohlášen za nevinného:

Libor Žondra: Údajné přepadení tenistky Petry Kvitové. Jediný důkaz pachová stopa na místě činu a podivná rekognice. Podle svědků byl jinde, žádná kametra v okolím domu ho nezaznamenala. Odsouzen na 8 let.

Martin Balhar: Údajná vražda pošťačky. Jediný důkaz pachová stopa. Žádný svědek. Neopak má svědky, že byl doma. K činu se údajně přiznal někdo jiný. Odsouzen na 21 let

Roman Ševčík: Údajná vražda dvou příbuzných. Jediný důkaz že byl na místě činu pachová stopa. Podle svědků byl jinde. Naopak svědci, kteří čin přežili, popsali pachatele jinak. Odseděl si 30 let.

Gilbert  Mc Crae: Údajná vražda feťáka v tramvaji. Stěžejní důkaz pachová stopa v tramvaji 22. Jediný svědek, který údajného pachatele viděl s obětí v baru, byl bulharský recidivista. Američan byl dsouzen na 16 let.

Miloš Zezula a Martin Skalický: Údajné přepadení klenotnictví při kterém byli postřeleni dva lidé. Svědci je nepoznali. Jediný důkaz o jejich přítomnosti na místě činu je pachová stopa. Zezlula dostal osm let, Skalický pět.

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace