Pád pilíře

Pád pilíře
Popisek: Angela Merkelová
30 / 09 / 2018, 09:00

Angela Merkel přišla nečekaně o důležitého spojence.

Volker Kauder je špičkový politik CDU, i když vlastně už vlastně byl špičkovým politikem, teď je jen řadovým poslancem Spolkového sněmu. Po 13 let ale vykonával funkci předsedy poslanecké frakce CDU/CSU.

To je stejná doba, jakou je Angela Merkel u moci, a není to náhoda, Kauderovi se říkalo „pravá ruka Merkelové“ už v roce 2005, kdy teprve nastupovala do úřadu. Nikdy se proti ní nepostavil. Jeho hlavním úkolem bylo zajistit, aby poslanci hlasovali v souladu s názorem strany, a to se mu dařilo.

psali jsme: Má to kancléřka Merkelová už za pár?

Funkce předsedy poslanecké frakce je volená. Všude jsou ovšem nějaké háčky. Abyste měli představu o kvalitě vnitropartajní demokracie v CDU/CSU ve 21.století: v úterý 25. 9. to bylo poprvé, kdy se o ni ucházel více než jeden kandidátAž do té doby platilo, že vedení obou stran se shodlo na jednom kandidátovi, toho předložilo poslancům a oni jej potvrdili drtivou většinou hlasů. Jak drtivou? V roce 2013 dostal Kauder 97,4 procenta hlasů. Ještě loni dostal 77,3 procenta hlasů a to už se považovalo skoro za revoluční událost.

Rok se s rokem sešel a byl čas opět volit předsedu frakce. Angela Merkel a Horst Seehofer opět navrhli Volkera Kaudera. Tu se však stalo neslýchané: vynořil se protikandidát, Ralph Brinkhaus ze Severního Porýní-Vestfálska. Svůj úmysl oficiálně ohlásil na konci prázdnin. Kancléřka a Seehofer ve světle této skutečnosti opět jednoznačně podpořili Kaudera.

Nadešel den D, byly přichystány volební zástěny, kancléřka naposledy apelovala na své poslance, ať zvolí Kaudera. Nezvolili. Poměrem hlasů 125:112 vyhrál vyzyvatel Brinkhaus, dva poslanci se zdrželi.

Toto je na poměry německé politiky velká rebelie. Pokud se ptáte, zda to může smést i kancléřku: nevím. Ona má talent přežít nevídaně těžké situace. V politickém manévrování a technice výkonu moci jí podle mého názoru není v Evropě rovno.

psali jsme: Angela Merkelová se dokonale odkopala. Nezvládla migrační krizi, teď falešně mistruje historii

Ale protikandidáta Brinkhause před volbou nepodporoval nikdo z vyšších kruhů strany, žádný zemský ministerský předseda apod. Pokud to teď přeci jen vyhrál, znamená to, že nespokojenost s politikou současné GroKo dosáhla mezi poslanci nebezpečně blízko k bodu varu.

„Systém Merkel“ má po dnešku o jeden pilíř míň. Zda to byl nosný pilíř – to se teprve ukáže.

 

Autor: Marian Kechlibar

//kechlibar.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.